Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko pomocí Iskanderů údajně zničilo dvě odpalovací zařízení systému Patriot

raketový systém Patriot
raketový systém Patriot
Foto: U.S. ARMY

Ruské balistické střely Iskander zničily dvě odpalovací zařízení pro systém protivzdušné obrany Patriot v ukrajinské Oděské oblasti. V neděli o tom informovala ruská státní tisková agentura s odvoláním na tvrzení tamního ministerstva obrany. 

K útoku došlo v oblasti přístavu Jižně, uvedla státní tisková agentura TASS s odvoláním na prohlášení ministerstva obrany. Informace nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Přístavy v Oděské oblasti jsou během války na Ukrajině častým cílem útoků ruských sil a mnohé údery byly zaměřeny na tamní přístavní infrastrukturu. Rusko opakovaně popírá, že by své útoky na Ukrajině cílilo na civilisty nebo civilní infrastrukturu.

Protivzdušná obrana je pro Ukrajinu klíčová, jelikož je to jediný způsob, jak se chránit před neustálými leteckými útoky ze strany Ruska.

Patriot je pokročilý systém protivzdušné obrany, který byl vyvinut a vyráběn společností Raytheon. Byl poprvé nasazen v roce 1984 a od té doby se stal jedním z nejrozšířenějších systémů protivzdušné obrany na světě.

Patriot je navržen jako obranný systém s primárním cílem ochrany proti balistickým střelám a vzdušným hrozbám, včetně letadel, střel a bezpilotních prostředků. Patriot je schopen sledovat a identifikovat hrozby, vyhodnotit jejich trajektorii a předvídat místo dopadu. Pokud je vyhodnocena hrozba, systém odpovídá odpálením raketových střel na tyto cíle.

Patriot byl nasazen v mnoha zemích po celém světě a hrál klíčovou roli při obraně před leteckými hrozbami. Byl využíván například během války v Zálivu, války v Iráku a války v Afghánistánu. 

Témata:  válka na Ukrajině rakety Patriot

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 15:36

Izraelský útok v Gaze: Podle Hamásu nepřežilo více než 70 lidí

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy