Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina získala od Německa třetí systém Patriot

raketový systém Patriot
raketový systém Patriot
Foto: U.S. ARMY

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Patriot z Německa dorazil," oznámil Zelenskyj. Německo tak poskytlo Ukrajině tři americké systémy protivzdušné obrany Patriot a podle Zelenského je nejnovější zřejmě připraven k nasazení.

"Na obloze budeme schopni udělat víc. Samozřejmě, že je pořád co dělat a ochrana není ani zdaleka zaručena, ale pro Ukrajinu je to stále výhra," pokračoval Zelenskyj.

Zelenskyj v posledních týdnech opakovaně zdůrazňoval, že Ukrajina potřebuje dodatečné systémy protivzdušné obrany pro komplexní ochranu svého vzdušného prostoru. Počty jím uváděných požadovaných systémů Patriot se pohybují mezi šesti a 25. Není známo, kolik systémů bylo dosud dodáno a zda jsou všechny funkční.

Protivzdušná obrana je pro Ukrajinu klíčová, jelikož je to jediný způsob, jak se chránit před neustálými leteckými útoky ze strany Ruska.

Patriot je pokročilý systém protivzdušné obrany, který byl vyvinut a vyráběn společností Raytheon. Byl poprvé nasazen v roce 1984 a od té doby se stal jedním z nejrozšířenějších systémů protivzdušné obrany na světě.

Patriot je navržen jako obranný systém s primárním cílem ochrany proti balistickým střelám a vzdušným hrozbám, včetně letadel, střel a bezpilotních prostředků. Patriot je schopen sledovat a identifikovat hrozby, vyhodnotit jejich trajektorii a předvídat místo dopadu. Pokud je vyhodnocena hrozba, systém odpovídá odpálením raketových střel na tyto cíle.

Patriot byl nasazen v mnoha zemích po celém světě a hrál klíčovou roli při obraně před leteckými hrozbami. Byl využíván například během války v Zálivu, války v Iráku a války v Afghánistánu. 

Témata:  válka na Ukrajině rakety Patriot

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 9:09

Válku to nerozhodne, reagoval Austin na požadavek ohledně úderů do hloubi Ruska

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy