Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nizozemsko věnuje Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot

raketový systém Patriot
raketový systém Patriot
Foto: U.S. ARMY

Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová v pátek oznámila, že Nizozemsko spolu s další zemí poskytne Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot. Uvedl to server CNN.

Ollongrenová nejmenovala druhou zemi a dodala, že oznámení by měla učinit tato země samotná. Nizozemsko dodá tento týden Kyjevu druhý systém Patriot poté, co mu jeden předá Rumunsko.

Nizozemská vláda koncem května oznámila, že Ukrajině poskytne protiletadlový systém, který poskládá z různých částí, přičemž do něj dodá "základní prvky". Ollongrenová vyzvala evropské partnerské země, aby také poskytly díly pro systém protivzdušné obrany pro Ukrajinu.

Protivzdušná obrana je pro Ukrajinu klíčová, jelikož je to jediný způsob, jak se chránit před neustálými leteckými útoky ze strany Ruska.

Rumunsko také daruje Ukrajině jeden ze dvou funkčních systémů protivzdušné obrany Patriot, oznámila to tamní Nejvyšší rada národní obrany. Bukurešť se však chce nejdřív dohodnout na jeho nahrazení podobným systémem, informovala agentura Agerpress.

"Vzhledem k výraznému zhoršení bezpečnostní situace na Ukrajině v důsledku neustálých a masivních útoků Ruska na civilní obyvatelstvo a civilní infrastrukturu, zejména na energetický sektor, i s ohledem na regionální vlivy této situace na bezpečnost Rumunska, se členové rady v úzké koordinaci se spojenci rozhodli darovat Ukrajině systém Patriot," uvedla rada v tiskové zprávě.

Nejvyšší ráda národní obrany organizuje a koordinuje aktivity související s obranou a bezpečností Rumunska. Jejím předsedou je prezident republiky a zástupcem předseda vlády. Kromě nich jsou členy někteří ministři, šéfové tajných služeb či náčelník generálního štábu armády. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na červnové berlínské konferenci o obnově Ukrajiny vyzval západní spojence, aby jeho zemi dodali více systémů protivzdušné obrany. Upozornil přitom na dopady ruských útoků na ukrajinskou energetiku. 

Zelenskyj označil převahu ve vzduchu za největší strategickou výhodu Ruska, které před více než dvěma lety spustilo plnohodnotnou invazi do sousední země. Dodal, že ruské rakety a bomby pomáhají postupu pozemních jednotek. "Odpovědí je protivzdušná obrana," zdůraznil podle agentur AFP a DPA. 

Ukrajina podle jeho slov potřebuje nejméně sedm dalších systémů protivzdušné obrany Patriot na ochranu velkých měst. 

Patriot je pokročilý systém protivzdušné obrany, který byl vyvinut a vyráběn společností Raytheon. Byl poprvé nasazen v roce 1984 a od té doby se stal jedním z nejrozšířenějších systémů protivzdušné obrany na světě.

Patriot je navržen jako obranný systém s primárním cílem ochrany proti balistickým střelám a vzdušným hrozbám, včetně letadel, střel a bezpilotních prostředků. Patriot je schopen sledovat a identifikovat hrozby, vyhodnotit jejich trajektorii a předvídat místo dopadu. Pokud je vyhodnocena hrozba, systém odpovídá odpálením raketových střel na tyto cíle.

Patriot byl nasazen v mnoha zemích po celém světě a hrál klíčovou roli při obraně před leteckými hrozbami. Byl využíván například během války v Zálivu, války v Iráku a války v Afghánistánu. 

Témata:  válka na Ukrajině rakety Patriot

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 17:21

Zvládla by se Evropa postavit Rusku? Nová analýza ukazuje sílu obou stran

Evropa nemůže ruskou hrozbu podceňovat, ale měla by si uvědomit svou reálnou sílu. Podle analýzy německého magazínu Der Spiegel disponují evropské členské státy NATO dostatkem zbraní i vojáků, aby mohly čelit Rusko. Největší neznámou je bojová připravenost. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Marine Le Pen

Le Penová si u soudu vyslechla trest: Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.