"Vzhledem k tomu, že není možný přístup na okupovaná území, chybí úplný obrázek toho, co se dělo a děje například v Mariupolu. Můžeme jen předpokládat strašná čísla," řekl Kostin agentuře Interfax-Ukrajina. Narážel tak na okupované přístavní město u Azovského moře, které Rusové po vpádu na Ukrajinu řadu týdnů obléhali, ostřelovali a bombardovali, než se jim je podařilo dobýt.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) v dnešní tiskové právě uvádí, že válka Ruska proti Ukrajině si vyžádala 6430 zabitých, včetně 402 dětí, a 9865 zraněných civilistů, jde ale pouze o případy, které úřad ověřil. Většina obětí připadá na vrub ostřelování děly a raketami.

OHCHR připouští, že skutečné počty obětí jsou podstatně vyšší, protože se zpožďují informace z okolí bojiště a mnoho zpráv stále čeká na potvrzení, což platí například o Mariupolu, Izjumu, Lysyčansku, Popasné a Severodoněcku.

V důsledku ruských akcí bylo zničeno a poškozeno více než 51.000 objektů civilní infrastruktury, z nichž více než 40.000 představují obytné budovy. Zcela zničeno bylo také více než 300 vzdělávacích a výchovných institucí, bojové operace rovněž poškodily či zničily okolo 400 zdravotnických zařízení.

Deportace 9400 dětí z Ukrajiny do Ruska představuje válečný zločin a prvek genocidy, uvedl prokurátor. "Uvědomujeme si, že dětí, které se staly oběťmi těchto zločinů, může být mnohem více. Veškeré informace prověřujeme," řekl.

Upozornil, že konvence o zabránění a trestání zločinů genocidy z roku 1948 přímo stanoví, že násilné přemisťování dětí jedné národnosti do druhé země s cílem zničení první národnosti je zločinem genocidy. "Proto při vyšetřování těchto případů, zejména při shromažďování důkazů, se orientujeme na to, že podobná fakta představují válečný zločin i prvek genocidy," zdůraznil.