"Postup (Rusů) je pomalý, ale to, co získají, si drží. Trasy k těmto ohniskům zůstávají pravděpodobně v rukou Ukrajinců," uvádí se v přehledu ministerstva.

"Rusko ve válce dosáhlo většího lokálního úspěchu než dříve útoky a shromažďováním jednotek do relativně malého prostoru. To Rusko nutí přijmout riziko jinde na okupovaném území," soudí Britové.

Ruská armáda nyní pomalu postupuje k centru Severodoněcka na východě Ukrajiny.

Jiný západní zdroj, americký Institut pro studium války (ISW), tvrdí, že v ruských vojenských kruzích sílí kritika války. ISW ve svém posledním hodnocení situace kolem války uvádí, že Kreml nyní čelí nespokojenosti nikoli ze strany Rusů, kteří nesouhlasí s válkou jako celkem, ale ze strany armády a nacionalistů. Jsou nespokojení s ruskými ztrátami a také s měnící se koncepcí Kremlu ve vedení bojů.

Domácí nespokojenost s válkou poroste, pokud se neprojeví konkrétní vojenské výsledky na bojišti, soudí ISW.

Britské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že má ruská armáda značné ztráty v řadách důstojníků. Velitelé brigád a praporů totiž bojují pravděpodobně v přední linii, a vystavují se tak neúměrnému riziku. Armádě chybí podle britského zdroje dobře vycvičení četaři a seržanti.