Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská armáda dál pokračuje s ostřelováním Bachmutu a Mykolajivu, tvrdí Ukrajina

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Ruské dělostřelecké útoky na města Bachmut a Mykolajiv pokračovaly také dnes v noci, oznámilo ráno vedení ukrajinské armády. Místní úřady v Mykolajivu zaznamenaly ráno ve městě výbuchy a nejméně jeden člověk utrpěl zranění, napsal server The Kyiv Independent. Přes noc se ukrajinské straně podle jejího tvrzení podařilo odrazit několik pokusů o ruský útok.

V okolí Bachmutu, kde ruské jednotky v posledních dnech mírně postoupily, ruská armáda dnes v noci dál bombardovala vojenskou i civilní infrastrukturu. Ukrajinští vojáci v oblasti odrazili několik útoků a boje neustávají, uvedl ukrajinský generální štáb.

Útokům čelil také Mykolajiv i jeho okolí, který v uplynulých dnech těžce ostřelovaly ruské jednotky. Podle místních úřadů bylo od začátku války poničeno přes tisíc domů, z nichž desítky nebude možné opravit.

Dělostřelecké útoky však mířily také na další části země, například okolí Charkova či Záporožskou oblast.

Přesun části ruských vojsk ze severu Doněcké oblasti k posílení obrany okupované části jižní Ukrajiny připraví ruskou ofenzívu u Slovjansku o nezbytnou bojovou sílu. Toto stažení pravděpodobně vytvoří ukrajinským vojskům podmínky pro zahájení protiútoku ve směru na Izjum, upozornil americký Institut pro studium války (ISW). Přesuny ruských jednotek do Záporožské oblasti podle expertů také naznačují, že ukrajinská protiofenzíva se neomezí jen na Chersonskou oblast, ale pravděpodobně bude vedena po celé jižní části země.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov dnes na twitteru poděkoval Spojeným státům za nový balík vojenské pomoci v hodnotě 550 milionů dolarů (asi 13,2 miliardy Kč) a označil jej za další "investici do bezpečnosti východního křídla NATO". "Naši dělostřelci jsou připraveni přeměnit noc v den, aby vyhnali ruské okupanty z Ukrajiny!" přislíbil Reznikov.

Rusko podle ukrajinského generálního štábu přišlo za 160 dnů války již o 41.170 vojáků, 1786 tanků a 4014 obrněných vozidel.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes podle agentury Interfax uvedl, že Rusko od začátku konfliktu na Ukrajině zničilo šest raketových systémů HIMARS americké výroby. Zlikvidováno bylo také pět protilodních střel Harpoon a 33 houfnic M777, dodal Šojgu. Ukrajinští představitelé uvádějí, že provozují až 12 systémů HIMARS. Jejich přesnost a dlouhý dolet umožnily Kyjevu v posledních týdnech snížit dělostřeleckou převahu Ruska.

Šéf operačního velitelství ukrajinské armády "Jih" dnes podle agentury Ukrinform naopak prohlásil, že ukrajinská armáda si rychle osvojila používání systému HIMARS, využívá jej efektivně a dosud o žádný z nich nepřišla. "Zatím jsme nezaznamenali jedinou ztrátu systému HIMARS," uvedl generálmajor Andrij Kovalčuk. Dále prohlásil, že každá raketa vypálená z těchto systémů ničí ruskou techniku nebo munici, což je mnohonásobně více, než činí její cena.

Údaje obou stran o ztrátách protivníka nelze ověřit z nezávislých zdrojů. O zničení západních zbraní dodaných Ukrajině, včetně raketometů HIMARS, informuje ruské ministerstvo obrany pravidelně. Analytici tyto zprávy často zpochybňují kvůli nedostatku důkazů.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy