reklama

Vysokému riziku ale podle nich čelí východ Ukrajiny. Dnešní útok na Mykolajiv na jihu země si vyžádal deset mrtvých a 46 zraněných civilistů, uvedla agentura AFP.

Stahování ruských jednotek dnes hlásí rovněž gubernátor severoukrajinské Sumské oblasti Dmytro Žyvyckyj. "Viděli jsme mnoho techniky mířící směrem k Rusku, naše dělostřelectvo je pronásledovalo," uvedl podle agentury Ukrinform. Zároveň poznamenal, že některé ruské síly v regionu zůstávají a ukrajinské ozbrojené složky se od nich snaží oblast "vyčistit".

Moskva minulý týden oznámila, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a také Černihivu na severu země. Ruské ministerstvo obrany zároveň určilo za nový cíl "osvobození" Donbasu na východě.

Náměstkyně ukrajinského ministerstva obrany Hanna Maljarová nyní uvedla, že Rusko se nevzdává svého záměru zmocnit se Ukrajiny a současné stahování ruských vojsk směřuje k soustředění sil v jiných regionech, píše agentura Ukrinform.

Osvobození Kyjevské, Černihivské a Sumské oblasti podle náměstkyně neznamená kapitulaci Ruska. Vysokému riziku je dnes vystavena východní Ukrajina a cílem nepřítele je podle Maljarové zmocnit se Charkova, Mariupolu a Oděsy.

Gubernátor východoukrajinské Luhanské oblasti Serhij Hajdaj hlásí "významné hromadění" ruských sil v tomto regionu. "Připravují se na zásadní průlom (v Luhanské oblasti)," uvedl Hajdaj podle agentury Ukrinform s tím, že ukrajinští obránci v noci odrazili útok na obec Rubižne.

Starosta jihoukrajinského města Mykolajiv dnes večer uvedl že ranní raketové údery celkem zabily deset civilistů a dalších nejméně 46 jich utrpělo zranění. Ráno uvedl, že při prvním útoku zemřel jeden člověk a pět dalších utrpělo zranění, z toho dva vážné. Ve večerním videoposelství doplnil, že při druhém náletu zahynulo dalších devět lidí a 41 utrpělo zranění. Ruská armáda podle něj použila kazetovou munici.

Přístavní město Oděsa v noci zasáhl ruský útok, několik raket dopadlo v jedné z částí Oděsy, sdělil Serhij Bratčuk z oblastní vojenské správy. Další informace se podle něj upřesňují.

Ruská služba stanice BBC dnes mimo jiné upozornila, že podle místních úřadů v důsledku nočního ostřelování Charkova ruskými silami zemřelo sedm lidí, další tři desítky jsou zraněny. Boje se dál odehrávají v oblasti města Izjum. Téměř všechna města v Luhanské oblasti jsou pod neustálou minometnou palbou, zhoršuje se situace v Chersonské oblasti, píše BBC a poznamenává, že prohlášení úřadů nemohla ověřit.

Predikovat, jak se bude válka v nadcházejících dnech či týdnech vyvíjet, je obtížné. Rusko po úterním jednání s Ukrajinou oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Agentura UNIAN ale uvedla, že k hromadnému stahování ruských jednotek z těchto oblastí nedochází.

Ruské ministerstvo obrany v posledních dnech tvrdí, že vojska se přeskupují, aby mohla "osvobodit" Donbas na východě Ukrajiny. Podle prohlášení vedení ukrajinské armády ale může být tvrzení o stahování vojsk jen klamavou taktikou, která má vyvolat představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev.

Není ani zřejmé, na kolik je se situací na Ukrajině obeznámen ruský prezident Vladimir Putin. Nejmenovaný americký činitel s odkazem na odtajněné informace amerických zpravodajských služeb agentuře Reuters sdělil, že se Putinovi jeho vlastní poradci obávají sdělit, že se ruské armádě při invazi nedaří.

Někteří experti nevylučují ani možné použití jaderných zbraní. "Domnívám se, že ruský prezident by mohl být motivován použít jadernou zbraň tehdy, pokud by to vnímal jako otázku přežití – a teď nutně nemyslím fyzické přežití, ale přežití jeho režimu. (...) Stejně tak si myslím, že by to mohl být schopen udělat jako nějaké symbolické gesto – velmi ošklivě řečeno. Nemyslím, že je použití jaderné ruské síly proti členským státům NATO vůbec reálné. Reálnější – smutně vzato – by bylo nějaké velmi omezené použití jaderné zbraně na Ukrajině," řekl Českému rozhlasu děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a expert na evropskou a transatlantickou bezpečnost Tomáš Karásek. Sám o tom ale přesvědčen není.