Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská armáda tvrdí, že obsadila osvobozenou vesnici Kliščijivka

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Ruská armáda ve středu oznámila, že obsadila vesnici Kliščijivka, která se nachází na východě Ukrajiny v Doněcké oblasti nedaleko města Bachmut. Jde o jednu z mála vesnic na východní frontě, kterou ukrajinské síly dobyly během loňské protiofenzívy. Uvedla to agentura AFP.

Ukrajina bezprostředně nekomentovala údajné znovudobytí Kliščijivky ruskými silami.

Ruské jednotky poprvé dobyly Kliščijivku v lednu 2023, ale Ukrajina ji získala zpět 17. září na konci své z velké míry neúspěšné protiofenzivy.

Kliščijivka se nachází jižně od klíčového frontového města Bachmut, a před konfliktem tam žilo přibližně 500 lidí.

Od 10. května, kdy Rusko zahájilo ofenzívu v Charkovské oblasti, Moskva oznámila několik územních zisků. V pondělí informovala o údajném dobytí vesnice Bilohorivka, což jí otevřelo cestu k získání plné kontroly nad Luhanskou oblastí.

Ukrajinská armáda v posledních týdnech čelí silnému tlaku a snaží se odrážet novou ruskou ofenzívu v Charkovské oblasti. Zároveň její jednotky sužuje kritický nedostatek munice podél celé frontové linie.

Ruské síly postoupily v jedné části Charkovské oblasti o deset kilometrů, ale situaci na bojišti se ukrajinské armádě podařilo stabilizovat. Uvedl to v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro ukrajinská média, píše Reuters.

"Naše obranné síly dnes (v pátek) stabilizovaly Rusy tam, kde se nacházejí. Nejhlubší bod jejich postupu je deset kilometrů," citovala Zelenského slova tisková agentura RBK-Ukrajina.

Rusko spustilo 10. května novou ofenzívu na Charkovskou oblast, která se nachází u společné hranice na severovýchodě Ukrajiny. Zelenskyj minulý týden vzhledem k situaci zrušil své návštěvy Belgie a Španělska.

Podle výpočtů agentury AFP na základě údajů amerického Institutu pro studium války (ISW) dobylo Rusko od 9. do 15. května celkem 278 čtverečních kilometrů ukrajinského území. 

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy