Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská armáda v dubnu naverbovala až 10 tisíc vězňů, tvrdí Britové

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Britské tajné služby se opět zaměřily na současný stav ruské armády, který zhodnotily už po úterní vojenské přehlídce na Rudém náměstí. Londýn nejnověji uvedl, že Moskva doplňuje stavy ozbrojených složek i tím způsobem, že rekrutuje vězně.

Britské tajné služby ve čtvrtečním hlášení na twitteru uvedly, že ruské ministerstvo obrany od začátku roku verbuje vězně pro boj na Ukrajině. Jen v dubnu tak pravděpodobně získalo asi 10 tisíc bojeschopných mužů.

Londýn připomněl, že vězně původně verbovala do svých řad žoldnéřská Wagnerova skupina. "Ta ale velmi pravděpodně přišla o přístup k ruskému trestnímu systému v únoru 2023, kdy eskaloval její spor s ministerstvem obrany," podotkli Britové.

Vězeňská verbovací kampaň je podle rozvědky součástí širší a intenzivnější snahy ruské armády o navýšení stavů bez povinné mobilizace, která by byla u veřejnosti velmi nepopulární.

Témata:  Ruská armáda

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy