reklama

Ještě dříve ukrajinská armáda uvedla, že na Nový rok její útok raketomety HIMARS zabil ve městě Makijivka v Doněcké oblasti na 400 ruských vojáků. Podle ruské verze serveru BBC úřady v Doněcku útok nepřímo potvrdily, ale připustily jen "více než 15 zraněných". Ruští váleční zpravodajové podle informací ze sociálních sítí hovoří o "několika" až 70 mrtvých, ale počet obětí se dosud nepodařilo upřesnit.

Podobně také na Silvestra ukrajinská armáda tvrdila, že při úderu poblíž města Nova Kachovka v Chersonské oblasti zabila přibližně 200 ruských vojáků, ani tuto informaci se posléze nepodařilo nezávisle ověřit.

Agentura Reuters v noci na dnešek informovala o novoročním ukrajinském ostřelování města Makijivky (rusky Makejevka) a dalších míst v Doněcké oblasti, jejíž části okupují ruské síly a Moskva ji pokládá za součást svého území. V Makijivce, která leží u Doněcku, podle ní raketomety HIMARS zasáhly školu, která sloužila jako kasárny pro mobilizované ruské vojáky. Podle Reuters při útoku zemřelo "mnoho" lidí.

O "masivním útoku" raketomety HIMARS na školu, v níž byli ruští vojáci, informoval na síti telegram podle Reuters také představitel proruských separatistů v Doněcké oblasti Daniil Bezsonov. Podle něj si ostřelování vyžádalo mrtvé a zraněné, bližší údaje ale ani on nesdělil.

"Doufám, že viníci, kteří rozhodli o použití tohoto objektu, budou potrestáni," uvedl Bessonov, podle kterého si ruské velení nejspíše stále neuvědomuje, jaké jsou možnosti moderních zbraní v ukrajinských rukou. Varoval také ruské vojáky před používáním mobilních telefonů, protože podle něj osm z deseti zásahů raketami vypuštěnými z raketometů HIMARS lze přičíst právě neopatrnému používání mobilních telefonů, které mohou Ukrajincům prozradit, kde se vojáci nacházejí.

Školu zasáhla raketa HIMARS právě v okamžiku, kdy vojáci usedli ke svátečnímu stolu, uvedl ruský informační kanál Baza působící v aplikaci Telegram a dodal, že počet mrtvých a raněných zatím nelze upřesnit, neoficiálně se hovoří o několika až 70 mrtvých. Ruské ministerstvo obrany se dosud nevyjádřilo.