Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská armáda zaútočila raketami na ukrajinská města Charkov a Záporoží

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

V noci na dnešek provedly ruské síly útoky na ukrajinská města Charkov a Záporoží. V centru Charkova byly slyšet výbuchy, uvedl server Ukrajinska pravda.

Jedna osoba zemřela v Charkovské oblasti a sedm dalších utrpělo zranění v Záporožské oblasti. Je pravděpodobné, že ruské síly použily rakety S-300. V některých částech města Záporoží došlo kvůli útokům k přerušení dodávek elektřiny.

Charkovská a Záporožská oblast na východě a jihovýchodě Ukrajiny se již 17 měsíců nacházejí v těžkých bojích. V okupované Záporožské oblasti se nachází jaderná elektrárna, kterou ruské jednotky obsadily již v březnu loňského roku, ale stále ji obsluhují ukrajinští zaměstnanci.

Město Záporoží je stále pod kontrolou Kyjeva. Ukrajinským silám se v září loňského roku podařilo znovu ovládnout většinu východní části Charkovské oblasti, a ruské síly nyní okupují jen malý úsek území.

Raketový systém S-300 přitom původně nesloužil k útokům na pozemní cíle, ale byl vyvinut pro protivzdušnou obranu. Během konfliktu na Ukrajině jej Rusové nasadili i proti pozemním cílům, ačkoliv se projevuje velkou nepřesností.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy