V nejrozlehlejší zemi světa, která má přibližně 146 milionů obyvatel, zůstává vysoký i počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Za úterý přibylo 22.430 infikovaných, zatímco o den dříve jich bylo 21.559.

Celkem se od začátku pandemie v Rusku nakazilo 7,49 milionu lidí, z nichž podle vládního štábu 206.388 nákaze podlehlo. Mnohem vyšší počet obětí pandemie uvádí ruský statistický úřad. Podle něj od loňského dubna do letošního července zemřelo v souvislosti s koronavirem 365.000 lidí. Vláda tento rozpor vysvětluje tím, že statistici do svých čísel zahrnují i mrtvé, u nichž se na nákazu přišlo až po smrti.

Kreml prostřednictvím mluvčího Dmitrije Peskova vyjádřil znepokojení nad přírůstkem infekcí i počtem úmrtí, nová uzávěra v celostátním měřítku se ale neplánuje, uvedl list Kommersant.

"Tato situace je samozřejmě vážným důvodem nejen ke znepokojení, ale i pro další mobilizaci. Samozřejmě to vyžaduje naši pozornost," řekl Peskov novinářům. Na dotaz ohledně chystaných opatření odvětil, že v současnosti se o novém lockdownu nejedná.

Peskov také oznámil, že prezident Vladimir Putin dnes ukončí izolaci, do které se uchýlil po kontaktu s nemocnými covidem-19 ve svém okolí. Ještě dnes by se měl ruský prezident setkat v Soči se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem.