Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti rozšiřuje frontovou linii na východě, přiznal Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti rozšiřuje frontovou linii na východě Ukrajiny. Uvedl to v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který poukázal na probíhající boje ve více částech země. Informuje o tom agentura DPA.

Několik obcí "se změnilo ze 'šedé zóny' na bojovou zónu a (ruští) okupanti se v některých z nich snaží usadit nebo je využít k dalšímu postupu", řekl Zelenskyj v pravidelném večerním videovzdkazu. Podle jeho slov se ruská armáda ofenzívou v Charkovské oblasti snaží co nejvíce vyčerpat ukrajinské síly.

Ukrajinský prezident dodal, že mimořádně složitá situace je především ve městě Vovčansk, kde před začátkem ruské invaze v únoru 2022 žilo 19.000 lidí.

Ukrajinské síly podnikají protiútoky a kladou tvrdý odpor, uvedl Zelenskyj. "Náš úkol je jasný - musíme okupantům způsobit co nejvíce ztrát," prohlásil. Zároveň požádal Ukrajince, aby zbytečně nepodlehli panice, protože Moskva se svou pozemní operací snaží vyvolat strach.

Ukrajinský prezident svým občanům doporučil, aby nepodlehli emocím, prověřovali si každou zprávu a důvěřovali "ukrajinským obranným silám".

Sever ukrajinské Charkovské oblasti bezprostředně hraničící s Ruskem je "téměř nepřetržitě" pod palbou ze strany ruských sil. Řekl to v neděli gubernátor této oblasti Oleh Synehubov, informuje agentura AFP.

"Všechny části (tamější) severní hranice jsou téměř nepřetržitě pod nepřátelskou palbou. Situace je náročná," informoval Synehubov na sociálních sítích.

Rusko spustilo v pátek ofenzívu v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. V sobotu následně hlásilo dobytí pěti a v neděli dalších čtyř vesnic.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu večer řekl, že ukrajinské ozbrojené síly podnikají v pohraničí Charkovské oblasti protiútoky, přičemž velení armády vyslalo směrem na Charkov posily. Dodal však, že k úspěšnému odražení tohoto velkého útoku potřebuje Ukrajina další vojenskou pomoc ze zahraničí.

Gubernátor Synehubů v neděli informoval, že z Charkovské oblasti bylo za uplynulé dva dny evakuováno již přes 4000 lidí.

Z pohraničí Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny evakuovali více než 4000 lidí poté, co Rusové v pátek nečekaně spustili přeshraniční ofenzívu. Oznámil v neděli regionální gubernátor Oleh Synehubov, informuje agentura AFP.

"Celkem jsme evakuovali 4073 lidí," uvedl Synehubov v příspěvku na sociálních sítích. Zároveň uvedl, že při nedělním útoku zemřel jeden muž v jedné vesnici v této oblasti a další byl zraněn ve městě Vovčansk, které mělo ještě před páteční ofenzívou asi 3000 obyvatel.

Ukrajinské úřady v pátek oznámily, že Rusko zaútočilo na Charkovskou oblast a mírně postoupilo do pohraniční zóny, ze které ho ukrajinská armáda vytlačila před téměř dvěma lety.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že ukrajinská armáda podniká v pohraničí Charkovské oblasti protiútoky.

"Aktuálně je naší prioritou narušit plány ruské ofenzívy," konstatoval Zelenskyj a dodal, že je třeba, aby vojenskou iniciativu opět probrala Ukrajina. Zdůraznil také důležitost rychlé dodávky zbraní.

Ukrajinští představitelé již několik týdnů varovali, že by Moskva mohla zaútočit na její severovýchodní pohraniční regiony. Tím by dosáhla převahy, jelikož zbrojní pomoc od Západu zpožděna a Ukrajina nemá dostatek lidských zdrojů, komentuje AFP.

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy