Za hlavní příčinu potvrzených úmrtí a zranění civilistů Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva označil mimo jiné dělostřelecké a raketové ostřelování či letecké bombardování.

OHCHR zároveň upozorňuje, že skutečné počty obětí budou zřejmě výrazně vyšší, protože příjem informací z některých oblastí se opožďuje a mnoho ohlášených případů ještě nemohl potvrdit. Týká se to například Mariupolu v Doněcké oblasti, Izjumu v Charkovské oblasti, obce Popasna v Luhanské oblasti, kde jsou hlášeny četné civilní oběti, uvedl úřad. Ten zároveň eviduje 3451 zraněných civilistů včetně 328 dětí.

Také úřad ukrajinské generální prokurátorky uvedl, že vzhledem k tomu, že vyšetřuje případy v oblastech bojů nebo na okupovaných územích, jeho bilance není kompletní.

Při ruském ostřelování zemřel 5. května v ekoparku v Charkovské oblasti patnáctiletý dobrovolník, který pomáhal krmit a evakuovat zvířata, uvedl mimo jiné úřad prokurátorky.

Stovky tisíc lidí také válkou zmítanou Ukrajinu opustily. Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla jen v Česku udělena dočasná ochrana více než 328 tisícům lidí z Ukrajiny, ve čtvrtek jich přibylo 1757. Cizinecké policii se přihlásilo 223 tisíc osob, za včerejšek 2692.