Ruská státní televize se potýká s odchody redaktorů, opouštějí ji i známé tváře z obrazovek, upozornila stanice BBC. Marina Ovsjannikovová, která v pondělí s plakátem odsuzujícím válku na Ukrajině narušila živé vysílání Prvního kanálu, kde do té doby pracovala, tak není jediná, kdo se otáčí zády k ruským státním médiím. Na ty se v poslední době snáší kritika za způsob, jakým o ruské invazi na Ukrajinu informují.
Ruská média tento týden napsala, že z Prvního kanálu odešla moderátorka a zahraniční zpravodajka Žanna Agalakovová. O svém odchodu z kanálu NTV pak v úterý informovala moderátorka Lilija Gildějevová, která pro tuto televizi pracovala od roku 2006. Podle webu Lenta.ru redaktorka informaci o své výpovědi zveřejnila až poté, co odjela z Ruska. Po 30 letech svého působení kanál opustil také zpravodaj Vadim Glusker.
Ze svého postu v televizi Russia Today (RT) rezignovala Marija Baronovová, šéfredaktorka internetového vysílání, a řada dalších novinářů včetně těch, kteří pracovali pro cizojazyčná vysílání. Baronovová tento měsíc BBC řekla, že ruský prezident Vladimir Putin zničil pověst země.
Kreml si vynucuje, aby se v médiích o ruské invazi na Ukrajinu, která začala 24. února, informovalo jako o "speciální vojenské operaci", nikoli jako o válce. Provládní média také například opakují tvrzení Moskvy, že ruští vojáci neútočí na ukrajinské civilní obyvatelstvo, přestože zprávy z Ukrajiny hovoří o opaku. Vysílání nebo weby řady nezávislých médií ruské úřady po zahájení invaze zablokovaly. Některé informační zdroje pak samy kvůli obavám o bezpečnost svých zaměstnanců ohlásily přerušení své činnosti v Rusku.
Související
17. ledna 2025 8:44
14. ledna 2025 19:18
5. ledna 2025 19:03
5. ledna 2025 10:34
1. ledna 2025 9:31
27. prosince 2024 19:09