Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská tajná služba zadržela na Sibiři dalšího vědce, podezřívá ho z vlastizrady

Věznice
Věznice
Foto: Pixabay

Ruská tajná služba FSB na Sibiři zadržela dalšího vědce, kterého podezírá z vlastizrady. O případu Anatolije Maslova z ústavu teoretické a aplikované mechaniky v Novosibirsku dnes s odkazem na své zdroje informovala agentura TASS. Vědce FSB převezla do moskevské vazební věznice Lefortovo.

Ruská média v pátek informovala o zadržení Dmitrije Kolkera, kterého bezpečnostní složky podle jeho rodiny viní ze spolupráce s čínskými tajnými službami. Muže zadržely přímo v nemocnici, přičemž vědec je v posledním stadiu rakoviny.

"Maslov je podezřelý z poskytování dat, která jsou státním tajemstvím," citoval TASS zdroj blízký vyšetřování, podle kterého se jednalo o data související s hypersonikou. Podle listu Moskovskij komsomolec byl Maslov zadržen 28. června. Jeho nadřízení uvedli, že v rámci svého zaměstnání spolupracoval s vědci z Číny, USA a Německa.

Za vlastizradu v Rusku hrozí 20 let vězení. Ruské bezpečnostní složky v posledních letech zadržely řadu vědců a obvinily je z tohoto trestného činu kvůli údajnému předávání citlivých materiálů cizincům, poznamenala agentura Reuters.

Loni ve vazební věznici zemřel osmasedmdesátiletý fyzik Viktor Kudrjavcev, kterého ruská tajná služba obvinila ze špionáže. Vědcovo zdraví podle obhájce podlomil více než roční pobyt ve vazbě.

Témata:  Rusko vědci věznice

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.