"Podle ministerstva obrany bylo od 1. ledna přijato zhruba 380 tisíc lidí do řad armády na smluvní bázi," uvedl Medveděv podle deníku Guardian, který se odvolává na ruskou agenturu TASS.

Britské ministerstvo obrany v neděli napsalo, že Moskva od letošního června nabádá občany sousedních zemí, aby se na její straně zapojili do bojů na Ukrajině. Podle internetových reklam spatřených v Arménii či Kazachstánu nabízí 495 tisíc rublů (téměř 115 tisíc korun) za nástup do armády a plat ve výši 190 tisíc rublů (44 tisíc korun).

Dokonce už od května 2023 se Rusko snaží rekrutovat migranty z centrální Asie, jimž zároveň slibuje urychlený proces získání občanství. V zemi je nejméně 6 milionů takových lidí. Například uzbečtí dělníci z Mariupolu byli po konfiskaci pasů donuceni ke vstupu do ruských ozbrojených sil.

"Rusko se chce zřejmě vyvarovat další nepopulární domácí mobilizace před prezidentskými volbami v roce 2024," vysvětlilo ministerstvo, proč je cíleno na cizince. Guardian připomněl, že Moskva v loňském roce oznámila, že plánuje rozšířit svou armádu o 30 procent na jeden a půl milionu mužů.