Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruské jednotky podle HRW popravují ukrajinské vojáky, kteří se vzdávali

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že ruské jednotky se dopustily mimosoudních poprav ukrajinských vojáků, kteří se vzdávali a chtěli se dostat do zajetí.

Britská televize BBC ve čtvrtek informovala o zprávě HRW, podle které od začátku prosince 2023 ruská vojska popravila nejméně 15 ukrajinských vojáků při pokusu o kapitulaci.

HRW uvádí, že analyzovala tři případy, kdy bylo nejméně 12 ukrajinských vojáků popraveno mimosoudně na základě videí, které se objevily na sociálních sítích v prosinci minulého roku a v únoru tohoto roku.

Podle HRW byli ti vojáci jasně identifikovatelní jako osoby, které se chtěly vzdát do zajetí, a měli být chráněni mezinárodním humanitárním právem jako osoby mimo bojové operace.

Navíc HRW uvádí, že zkontrolovala další podobné případy, včetně jednoho, kde dva ruští vojáci zřejmě zastřelili tři neozbrojené ukrajinské vojáky, kteří se předtím vzdali.

Podle BBC tyto události naznačují, že mimosoudní popravy nejsou ojedinělým jevem. HRW také prozkoumala záběry z dronu zveřejněné 5. února 2024, na nichž je slyšet mužský hlas v ruštině přikazující ruským vojákům na bojišti v Doněcké oblasti: "Neber žádné zajatce. Zastřelit."

Podle HRW se jedná o záběry z ruského dronu, a není pochyb o pravosti videa. 

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.