Ruský útok začal už v úterý večer po částečné evakuaci civilistů z oceláren, dnes se Rusové prodrali do areálu oceláren, které před tím bombardovali a ostřelovali. "V Azovstali se odehrávají těžké boje. S ukrajinskými vojáky není spojení," napsal list.

"Druhým dnem pokračují pokusy o dobytí oceláren. Ruská vojska už pronikla na území Azovstali," řekl v rozhlasovém rozhovoru hlavní ukrajinský vyjednávač s ruskou stranou, předseda poslaneckého klubu vládní strany Davyd Arachamija podle agentury Unian. Další podrobnosti Arachamija nesdělil.

Ukrajinský generální štáb ve večerním hlášení o situaci na bojišti uvedl, že se ruská vojska snaží zničit ukrajinské jednotky v ocelárnách, ale neúspěšně. Ukrajinští vojáci a dosud neevakuovaní civilisté využívají kryty v podzemí oceláren. Mnozí vojáci jsou ranění.

Americké ministerstvo obrany odhaduje, že v Mariupolu zůstávalo kolem 2000 ruských vojáků, tedy ekvivalent dvou praporů. Vysoce postavený zástupce Pentagonu dnes médiím sdělil, že dalších deset praporů, které byly nasazeny v bojích o přístavní město, se přesouvalo na sever. Zbývající ruské vojáky údajně doplňuje nespecifikovaný počet Čečenců.

O těžkých bojích o ocelárny dnes odpoledne informoval i starosta města Vadym Bojčenko. "Naši stateční chlapci brání tuto pevnost, ale je jim velice těžce, protože pevnost ostřelují (Rusové) těžkým dělostřelectvem, tanky a i z lodí a bombardují z letadel," řekl starosta ukrajinské televizi. V ocelárnách podle starosty ještě zůstávají stovky civilistů, včetně více než 30 dětí. "Bohužel dnes vypadlo spojení, a tak nevíme, co se děje, zda jsou v bezpečí, anebo ne. Ještě včera spojení bylo, dneska nemohu nic komentovat," dodal starosta podle agentury Interfax-Ukrajina.

Spojení s ukrajinskými vojáky se mezitím podařilo obnovit, uvedla večer agentura Unian a dodala, že Arachamija se odvolával na velitele pluku Azov, který společně s námořními pěšáky, pohraničníky a gardisty ocelárny brání.

Velitel ukrajinského pluku Azov Denys Prokopenko později informoval, že ukrajinské ozbrojené síly sváděly již druhý den v řadě "těžké a krvavé boje" s ruskými jednotkami. "Jsem hrdý na své vojáky, kteří vyvíjejí nadlidské úsilí, aby zvládli tlak nepřítele. Situace je nesmírně obtížná," uvedl Prokopenko na sociální síti telegram.

Strategicky položený přístav Mariupol u Azovského moře obléhaly ruské jednotky a milice proruských separatistů od začátku března. Do zdevastovaného města dnes podle ukrajinské rozvědky přicestoval první zástupce šéfa ruské prezidentské kanceláře Sergej Kirijenko, aby zde zorganizoval oslavy 9. května. V tento den Rusko slaví sovětské vítězství ve druhé světové válce, a to i tradičními vojenskými přehlídkami v Moskvě a dalších městech.

"Mariupol se podle ruských plánů má stát středobodem oslav. Ve městě se nyní odklízejí z hlavních ulic ruiny, těla mrtvých a nevybuchlá ruská munice," citovala agentura Interfax-Ukrajina ze zprávy rozvědky. Současně se podle ní chystá propagandistická kampaň, která má Rusům předvést "radost" místních obyvatel z okupace, a proto Mariupol navštívil kremelský propagandista Vladimir Solovjov a šéf doněckých separatistů Denis Pušilin.