Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruské regiony ruší kvůli Ukrajině vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

V Kurské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, úřady zrušily veškeré veřejné akce s výjimkou položení věnců k věčnému ohni, sdělil guvernér Roman Starovojt. "Vzpomínkové události k příležitosti Dne vítězství budou přenášeny online. Navrhujeme, aby obyvatelé regionu vyvěsili portréty svých příbuzných, kteří se účastnili války, na oknech svých domů a aut," uvedl.

Policie a další bezpečnostní složky jsou podle guvernéra od konce dubna v zvýšené pohotovosti. Obyvatele rovněž vyzval k maximální opatrnosti a dodržování pokynů úřadů v případě, že bude vyhlášen poplach varující před raketovými útoky nebo nálety dronů.

Další pohraniční region, Belgorodská oblast, rovněž odložil veřejné akce kvůli pravidelným ostřelováním. Obyvatelé této oblasti mají vyvěsit portréty svých válečných příbuzných na sociální sítě.

V Brjanské oblasti se také rozhodli omezit oslavy kvůli vysokému teroristickému nebezpečí, a proto se nebude konat vojenská přehlídka ani ohňostroj. Podobné opatření přijala i Pskovská oblast. Rjazanský region se rovněž rozhodl zrušit vojenskou přehlídku.

V Sevastopolu na Krymu, který byl anektován Rusko, se plánuje vojenská přehlídka bez námořní části, jelikož úřady považují tuto část za rizikovou vzhledem k možným útokům ukrajinských dronů a střel.

V průběhu konfliktu Černomořská flotila ztratila řadu lodí a bojovou sílu, což přispělo k rozhodnutí o omezení oslav Dne vítězství. Loni se od velkých oslav tohoto dne, který je v Rusku významným svátkem, distancovalo celkem 23 regionů. 

Témata:  Rusko

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy