Vítání Nového roku představuje v Rusku největší svátek roku a z mohutných oslav se nejrozlehlejší země světa tradičně vzpamatovává několik dnů. Novoroční stromeček představuje pro děti obdobu středoevropských Vánoc. Ty pravoslavné ostatně následují týden po Silvestru.

V Moskvě se úřady podle státní agentury na základě internetového hlasování rozhodly zrušit ohňostroje a velké koncerty na ulicích. Město se ale podle starosty nezřekne tradiční výzdoby a stromečků pro děti. Výtěžky z novoročních jarmarků a dalších podniků radnice věnuje na podporu vojáků a jejich rodin.

Novosibirsk, který má letos být "novoročním hlavním městem Ruska", se oproti očekávání rozhodl seškrtat výdaje na oslavy. Ušetřené miliony poputují k rodinám vojáků povolaných do bojů v rámci mobilizace.

I přes skromnější novoroční oslavy prakticky ve všech regionech počítají s uspořádáním oslav pro děti. "Pro děti svátek bude. Bylo by naprosto nesprávné připravit děti o novoroční svátky," prohlásila místopředsedkyně vlády autonomního Tatarstánu Lejla Fazlejevová.

S oslavami jen pro děti počítají na anektovaném Krymu. V Jakutsku na Sibiři část z ušetřených peněz ze zrušených oslav utratí na dárky pro děti vojáků válčících na Ukrajině.

V Kursku, Omsku, Tule, Kurganské oblasti a Tuvské autonomní republice se podle TASS rozhodli maximálně šetřit, a tak vyzdobí ulice starými girlandami. Bez ohňostrojů a salv se obejdou v Amurské, Lipecké, Omské, Pskovské, Tomské a Ťumenské oblasti, na Krymu, v Jekatěrinburgu a Petrohradu. V některých regionech, například v Rostovské oblasti, se úřady zřekly novoročních večírků, anebo alespoň nepozvou známé umělce, kteří požadují za vystoupení vysoké honoráře.

Desítka regionů se nicméně ještě nerozhodla, jak s novoročními oslavami naloží.

V Belgorodské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, se nechystají zrušit novoroční oslavy, nicméně úřady se rozhodly nekupovat novou výzdobu. Nezřídí ani velké kluziště v centru Belgorodu, dodal TASS.

reklama