Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruské síly pokračují v ofenzivě u Lymanu a Bachmutu navzdory ztrátám

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Ruské síly na Ukrajině pokračují navzdory značným ztrátám v ofenzivě u Bachmutu, Lymanu, Avdijivky a Marjinky. Ohniskem bojů zůstávají města Bachmut a Marjinka a za poslední den ukrajinské síly odrazily v těchto oblastech fronty více než 60 nepřátelských útoků, uvedlo dnes ukrajinské velení v ranním hlášení o situaci na bojišti, ze kterého citovala agentura Ukrinform.

Za uplynulý den ukrajinské letectvo provedlo pět vzdušných útoků na ruské síly a protiletadlový raketový systém. Ukrajinské protivzdušné obraně se podařilo sestřelit čtyři nepřátelské drony. Raketové a dělostřelecké jednotky zasáhly mimo jiné kontrolní stanoviště, protiletecký raketový systém, skladiště paliva a dvě skladiště munice, uvedl ukrajinský štáb v prohlášení.

Ruské okupační síly během posledního dne vypálily 25 raket na města v Záporožské a Mykolajivské oblasti, a provedly také 42 vzdušných útoků.

Podle názoru amerického Institutu pro studium války (ISW) posiluje ruské velení žoldnéře z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny rozmístěné v blízkosti Bachmutu a dodává jim moderní zbraně včetně tanků T-90 ve snaze dosáhnout po měsících těžkých bojů dobytí tohoto města v Doněcké oblasti.

Ve své aktualizované zprávě z 16. dubna ISW uvedl, že ruské ministerstvo obrany přistoupilo k posílení spolupráce s Wagnerovou skupinou navzdory tomu, že vůdce skupiny Jevgenij Prigožin patří mezi kritiky ruského ministra obrany Sergeje Šojgua.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.