Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že se jeho silám podařilo v Chersonské oblasti odrazit útok ukrajinské armády.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v pondělí uvedl, že Rusové se z Chersonu nestahují, ale naopak město připravují na bitvu. Budanovovo vyjádření odpovídá poznatkům ISW z druhé polovině tohoto měsíce. Ruské síly se podle analytiků částečně stahují ze severozápadu oblasti, zároveň se však připravují oblastní metropoli bránit.

Postavení ruské armády v severní části Chersonské oblasti je nicméně neudržitelné a ukrajinské síly pravděpodobně tuto část znovu dobydou do konce letošního roku, uvádí ISW. Ozývají se i hlasy proruských blogerů, podle kterých se Moskva má Chersonu vzdát, protože pokus o jeho obranu stejně nejspíš vyústí v porážku.

Rusko ale na výraznou porážku v Chersonu či Chersonské oblasti nepřipravuje svůj informační prostor, upozorňuje ISW. Výjimkou jsou obvinění ze strany Moskvy, že Ukrajina chystá odpálit nálože na Kachovské vodní elektrárně na Dněpru. Kyjev i Západ tato tvrzení odmítají, a naopak z úmyslu zničit elektrárnu a zaplavit rozsáhlá území po proudu viní Rusko.

Ruské jednotky budují obranu na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti na jihu země. U obce Hornostajivka pokládají miny na levý břeh Kachovské vodní nádrže, ale v minových polích ponechávají průchody pro případné stažení vlastních sil z pravého, západního břehu řeky. Současně v Donbasu na východě Ukrajiny vedou útoky ve dvou směrech, na Bachmut a Avdijivku, uvedl ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti.

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že se jeho silám podařilo v Chersonské oblasti odrazit útok ukrajinské armády. Další útoky podle mluvčího ministerstva Igora Konašenkova jednotky Moskvy odrazily na východě Luhanské oblasti ve směru na obci Kuzemivka. Za den podle něj ruské jednotky zničily tři tanky a 20 dalších vojenských vozidel a Kyjev přišel o 130 vojáků.

Cherson, ležící u ústí Dněpru do Černého moře, se stal se prvním velkým ukrajinským městem, kterého se Rusové zmocnili po letošním únorovém vpádu na Ukrajinu. Následně ruské vojsko získalo kontrolu nad velkou částí Chersonské oblasti, ukrajinským silám se ale od léta podařilo několik okupovaných obcí osvobodit. Chersonská oblast je zároveň jednou ze čtyř ukrajinských oblastí, které se Rusko rozhodlo anektovat po hlasováních místních obyvatel, která Západ i Ukrajina neuznávají a označují je za pseudoreferenda.

Ukrajinské velení dnes odhadlo ruské ztráty od začátku invaze na 68.420 zabitých vojáků, což je o 480 více než v pondělním přehledu. Během uplynulých 24 hodin ukrajinští vojáci zničili také údajně 21 ruských tanků (celkem 2611), 26 obrněných vozidel (celkem 5321), jedno letadlo (celkem 271) a tři vrtulníky (celkem 248).

Rusko není s to udržet si dostatečnou převahu ve vzduchu, aby zajistilo spolehlivou leteckou podporu pozemních vojsk u frontové linie, a zásoby dělostřelecké munice se tenčí, a tak se ruské velení stále častěji uchyluje k vysoce riskantním operacím vrtulníků jako jedné z mála dostupných možností, jak zajistit přímou podporu vojsk na bojišti, upozornila britská rozvědka podle pravidelné zprávy ministerstva obrany v Londýně. Od začátku ruského vpádu na Ukrajiny před osmi měsíci bylo podle Londýna zaznamenáno přinejmenším 23 potvrzených sestřelů bitevních vrtulníků Ka-52, což představuje více než čtvrtinu bojeschopných strojů tohoto typu v ruské výzbroji. Ruské bitevní vrtulníky nejspíše utrpěly zvlášť vysoké ztráty od ukrajinských přenosných protileteckých střel, protože nemají dostatečné letecké krytí.

Tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu ověřit z nezávislých zdrojů.

V okupovaném Melitopolu v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny zahřměl dnes silný výbuch u sídla místní proruské televize vysílající na okupovaných územích. Exploze rozbila téměř všechna okna v budově. Podle okupačních úřadů vybuchla nálož v automobilu. Přinejmenším pět lidí utrpělo zranění. Bomba v autě vybuchla právě v okamžiku, kdy zaměstnanci televize šli do práce, napsala ruská agentura Interfax.