Ve své pravidelné analýze to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Britská vojenská rozvědka ve své ranní svodce uvedla, že ruská soukromá Wagnerova armáda dostala na starost určité úseky fronty stejně jako jednotky regulérní armády.

Ruské jednotky koncem minulého týdne dobyly vuhlehirskou tepelnou elektrárnu, která byla předmětem bojů v uplynulých dvou měsících. V této oblasti byli nasazeni také žoldnéři z Wagnerovy armády. Nyní se ruské síly snaží udržet iniciativu a postupovat severozápadním směrem na Bachmut. Právě na obsazení tohoto města v Doněcké oblasti se Rusové nyní budou patrně soustředit.

"Zůstává nepravděpodobné, že by ruské síly zabraly samotný Bachmut, navzdory pokračujícímu postupu v tomto směru," uvedl ISW. Podle něj dosavadní pokusy o dobytí severněji položeného Siversku selhávají, a mohly by proto ztratit na intenzitě.

Ruské síly se ve čtvrtek pokusily o omezenou ofenzivu na jižní části fronty, podle generálního štábu ukrajinské armády však skončila neúspěchem. V Chersonské oblasti, jejíž osvobození deklaruje ukrajinské velení jako jednu ze svých současných priorit, Rusové zřejmě čelí územním ztrátám, míní ISW.

Institut zmiňuje ukrajinského generála Oleksije Hromova, podle kterého Rusko stahuje do oblasti posily z Charkovské a Luhanské oblasti na východě země. Ruská armáda se rovněž pokouší udržet své logistické trasy, aby mohla zásobovat vojáky na severním břehu Dněpru. Ukrajinské dělostřelectvo v uplynulých dnech poškodilo nejméně tři mosty přes největší ukrajinskou řeku, namísto poničeného Antonivského mostu v Chersonu nyní funguje přívoz.

Britská vojenská rozvědka upozorňuje, že se výrazně změnila role takzvané Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny. Ta se po roce 2015 typicky podílela na misích, jež neměly nic společného s velkými operacemi ruské armády, neskrývanými před veřejností. Žoldnéři z Wagnerovy skupiny působí také v Sýrii, Iráku a řadě zemí Afriky. Podle britských zpravodajců jejich nasazení na Ukrajině znovu ukazuje, že tvrzení Moskvy, že tato soukromá skupina není napojená na ruský stát, nejsou pravdivá. "Její role se změnila pravděpodobně kvůli tomu, že ruské ministerstvo obrany má zásadní nedostatek bojové pěchoty, nicméně tyto síly zřejmě nebudou stačit pro to, aby přinesly významnou změnu ve směru, jakým se válka vyvíjí," uvedla britská rozvědka na twitteru.