Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruské síly se začaly stahovat z pravého břehu Dněpru, oznámila Moskva

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Ruské síly se v jihoukrajinské Chersonské oblasti začaly plánovaně přesouvat na připravené pozice na levém břehu Dněpru, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany. Stažení vojáků za řeku ve středu nařídil ministr obrany Sergej Šojgu, který se však vyvaroval slova ústup. Mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes uvedl, že se jedná o "manévr".

"V mykolajivském-kryvorožském směru manévrují jednotky ruské armády na připravené pozice na levém břehu řeky Dněpr v přísném souladu se schváleným plánem," citovala Konašenkova agentura TASS.

Stažení ruských jednotek za Dněpr by pro Rusko znamenalo velkou ztrátu, zejména kvůli oblastní metropoli Cherson, která leží na pravém břehu řeky. Znovudobytí města, jednoho z největších, nad kterým Rusko od začátku invaze získalo kontrolu, je pro Ukrajinu jedním z hlavních vojenských a politických cílů, píše ruskojazyčný server BBC.

Ukrajinští představitelé nicméně na středeční oznámení ruského velení reagovali s obezřetností, může se podle nich jednat o past na ukrajinské vojáky.

Témata:  Ruská armáda válka na Ukrajině Sergej Šojgu

Související

Aktuálně se děje

24. srpna 2025 10:31

Rok od smrti Karla Heřmánka (†76). Lidé stále nechápou, co se mu honilo hlavou

Smutně se dnešní datum, tedy 24. srpna, loni zapsalo do dějin českého šoubyznysu. Na den přesně před rokem si vzal život populární herec Karel Heřmánek. Proč se tak rozhodl, to dodnes není spolehlivě vysvětleno. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy