Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruské ostřelování Chersonu zabilo další tři civilisty, útokům čelilo Záporoží

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Při čtvrtečním ruském ostřelování Chersonské oblasti zahynuli další tři civilisté, sdělil dnes na sociální síti Telegram šéf oblasti Jaroslav Januševyč. Ruská okupační správa Chersonské oblasti ohlásila, že v sobotu začne přesun obyvatel města Kachovka s omezenou mobilitou. V noci na dnešek zasáhly ruské síly při raketovém útoku objekt energetické infrastruktury v Záporoží, uvedl šéf oblastní správy Oleksandr Staruch.

Ve čtvrtek se terčem ruského ostřelování staly rodinné i bytové domy v Chersonu, napsal dnes na telegramu šéf oblastní správy Januševyč. Rusové kromě toho podle něj ostřelovali mnohé další obce v regionu. Vedle tří obětí na životech tyto útoky způsobily zranění sedmi dalším lidem.

Ruská okupační správa, která má pod kontrolou část Chersonské oblasti, podle agentury TASS uvedla, že v sobotu přistoupí k "evakuaci" obyvatel Kachovky s omezenou mobilitou. Upřesnila, že má na mysli lidi, kteří jsou upoutáni na lůžko, ale i další. Přesunout se je chystá do penzionu v Heničesku, který leží asi 150 kilometrů od Kachovky a blíže k poloostrovu Krym. Krok vysvětlila tím, že Kachovka stejně jako další města podél levého břehu Dněpru jsou terčem ukrajinského ostřelování a není tam pro civilisty bezpečno.

Během noci na dnešek čelilo ruskému raketovému úderu Záporoží. "Jeho cílem bylo poškození průmyslové a energetické infrastruktury oblastního centra," sdělil podle agentur Unian Staruch. Upřesnil, že úder způsobil požár v budově energetického objektu. Oheň se již podařilo zlikvidovat. Rusové podle něj kromě toho zasáhli také administrativní budovu v jedné z vesnic oblasti. Oběti na životech ani zranění podle prvních informací útoky v Záporožské oblasti nezpůsobily.

Ruské síly mají pod kontrolou přes polovinu území Záporožské oblasti, včetně Enerhodaru, kde se nachází Záporožská jaderná elektrárna. Rusové přitom pravidelně útočí na části Záporožské oblasti, které se jim ovládnout nepodařilo. O víkendu šéf ukrajinské státní jaderné společnosti Enerhoatom Petro Kotin uvedl, že existují známky toho, že se ruská invazní armáda možná připravuje elektrárnu opustit, ruská okupační správa to ale popřela.

Podle amerického Institutu pro studium války mohou manévry ruské armády v Záporožské oblasti naznačovat, že nedokáže nadále udržet pozice na celé frontové linii a na důležitých místech v regionu. Institut ve své nejnovější zprávě o vývoji bojů na Ukrajině připomněl, že ve čtvrtek generální štáb ukrajinské armády informoval o stažení ruských sil ze tří vesnic Záporožské oblasti.

Ruským dělostřeleckým útokům čelily během dnešní noci také obce v Mykolajivské oblasti na jihu země. Toto ostřelování se také obešlo bez obětí a zraněných, oznámil šéf oblasti Valentyn Rezničenko.

Témata:  Ruská armáda válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy