Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruské úřady chtějí uvěznit opoziční předáky za vystoupení proti válce

Ruská policie zatýká lidi, protestující proti Putinovi, photo by Kirill Kruglikov
Ruská policie zatýká lidi, protestující proti Putinovi, photo by Kirill Kruglikov
Foto: unsplash.com

Ruští prokurátoři ve čtvrtek navrhli soudům zavřít do vězení známého opozičního aktivistu a také poslance moskevského sněmu, který se postavil proti Ruskem vedené válce proti Ukrajině, uvedla dnes agentura Reuters. Ta tyto soudní procesy označila za známku, že represe Kremlu proti disentu pokračují a sílí.

Pivovarov stával v čele Otevřeného Ruska, organizace vytvořené někdejším olicharchou a později nejznámějším ruským vězněm Michailem Chodorkovským. Agenti tajné služby loni Pivovarova doslova vytáhli z letadla, odlétajícího z Petrohradu do Polska. Prokurátoři nyní soudu v Krasnodaru na jihu Ruska navrhli, aby aktivistu poslal na pět let vězení za řízení "nežádoucí organizace". To je v Rusku od roku 2015 trestný čin. Pivovarov před soudem obvinění odmítl a zdůraznil, že kriminální vyšetřování začalo až dva dny poté, co se Otevřené Rusko samo rozpustilo.

Pivovarov je souzen v Krasnodaru, protože zde svého času podporoval nezávislé kandidáty.

Otevřené Rusko, které podle svého zakladatele Chodorkovského, usilovalo o právní stát, poctivé volby, dělbu moci, nezávislou justici, svobodu slova a lidská práva, loni oznámilo, že své aktivity v Rusku ukončuje. Své rozhodnutí zdůvodnilo tím, že chce své členy ochránit před rizikem uvěznění.

U soudu v Moskvě prokurátor navrhl potrestat moskevského poslance Alexeje Gorinova sedmi lety vězení za šíření úmyslně nepravdivých informací o ruské armádě, protože během březnového jednání o dětské umělecké soutěži poznamenal, že na Ukrajině "děti umírají každý den". V dubnu byl zatčen. Při jednání soudu minulý měsíc držel v rukou plakátek s nápisem "Jsem proti válce".

Moskva postavila nezávislé debaty o své "speciální operaci" proti Ukrajině mimo zákon, a to včetně výrazů "válka" či "invaze", připomněl Reuters.

Ruské úřady také vydaly zatykač na publicistu Ilju Krasilščika z nezávislého serveru Meduza, kterému se na počátku března podařilo vycestovat do ciziny. Ruská média spojují Krasilščikovo stíhání s jeho vyjádřením v sociálních sítích, jak jím otřásly zprávy o masových popravách civilistů na kyjevských předměstích, okupovaných na počátku války ruskými vojáky.

Témata:  Rusko policie Rusko demonstrace

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy