Ruské síly provedly v sobotu 22. října masivní raketové útoky a útoky pomocí bezpilotních letounů, jejichž cílem bylo poškodit ukrajinskou energetickou infrastrukturu v devíti oblastech. Jak informoval ukrajinský generální štáb, ruské síly podnikly 40 raketových útoků a vypálily 16 dronů Šáhed-136 íránské výroby. Protivzdušná obrana sestřelila 20 střel s plochou dráhou letu a 11 útočných bezpilotních letounů.

"Je velmi nepravděpodobné, že by pokračující ruské údery na ukrajinskou civilní infrastrukturu podkopaly ukrajinskou vůli bojovat, nicméně budou pro Ukrajinu stále více představovat ekonomickou a humanitární výzvu, i vzhledem k tomu, že teploty v zemi klesají," uvedl institut.

Ruské útoky a ostřelování poškodily v uplynulých týdnech asi 30 procent ukrajinské energetické infrastruktury, což vedlo k výpadkům elektřiny nejen u frontové linie, ale v celé zemi. Výpadky proudu v kombinaci s chladným zimním počasím a poničenými civilními budovami tuto zimu pravděpodobně zvýší utrpení ukrajinského civilního obyvatelstva, dodal ISW. Rusové podle něj svými útoky vytvářejí "humanitární tragédii, aniž by smysluplně měnily situaci na bojišti, a ruské výmluvy pro podobné údery jsou čím dál tím slabší".

Institut ve své zprávě zhodnotil i další kroky Moskvy. Připomněl, že ruské okupační síly nařídily v sobotu násilnou "evakuaci" civilistů z ukrajinského města Cherson. Oznámily, že "všichni obyvatelé Chersonu musí město okamžitě opustit", a dodaly, že všichni civilisté a "odbory a ministerstva civilní správy se musí přesunout na východní břeh řeky Dněpr". Za důvod okupační správa označila "napjatou" situaci na frontě, "zvýšené nebezpečí masivního ostřelování města a hrozbu teroristických útoků".

Okupační správa obyvatele vyzvala, aby si s sebou vzali oblečení, cennosti a dokumenty, což naznačuje, že neočekává brzký návrat Rusů či civilistů do západního Chersonu. Očekává se, že ruské síly město opustí a budou se pravděpodobně snažit vylidnit části oblastí, které znovu ovládne Ukrajina, což poškodí dlouhodobou sociální a ekonomickou životaschopnost jižní Ukrajiny, píše ve své zprávě americký institut.