"Podle předběžných údajů zahynulo 19 lidí a dalších 105 utrpělo zranění," uvedli dnes záchranáři k pondělním rozsáhlým ruským útokům. Bez elektřiny zůstává 301 obcí v pěti z 24 oblastí země. Předchozí bilance pondělních útoků čítala podle ministra vnitra 14 mrtvých a 97 raněných, uvedl list Ukrajinska pravda.

Záporoží dnes ruské síly ostřelovaly 12 raketami S-300, hlásí oblastní vojenská správa. Tyto rakety jsou určeny k protivzdušné obraně, ale Rusové je v poslední době čím dál častěji používají i proti pozemním cílům. "Nepřítel pokračuje v terorizování civilních obyvatel Záporoží. Raketový útok sestával z 12 raket S-300, které zasáhly veřejné objekty," uvedly úřady. Dvě rakety zasáhly prodejnu automobilů, kde jeden člověk přišel o život, vzniklý požár hasiči zlikvidovali. "Z nějakého důvodu se jedním z jejich cílů stal autosalón Škoda," komentoval útok na twitteru náměstek ukrajinského ministra zahraničí a bývalý ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis. Zásah v Záporoží utrpěla i škola a ošetřovna.

Náměstkyně ministra zahraničí Emine Džaparovová dříve uvedla, že Rusko v noci na dnešek vypálilo na Záporoží nejméně patnáct raket, jejichž cílem bylo "vzdělávací zařízení, zdravotnické zařízení a obytné budovy".

Rusko v pondělí podniklo jedny z nejrozsáhlejších vzdušných úderů na Ukrajinu od začátku invaze letos v únoru. Podle prezidenta Vladimira Putina šlo o odpověď na ukrajinský "teroristický útok" na strategický Kerčský most spojující nelegálně anektovaný poloostrov Krym s Ruskem.

Moskva na konci září prohlásila okupovanou část Záporožské oblasti za ruskou, stejně jako i některá další ukrajinská území, která při invazi na Ukrajinu ovládla. Samo město Záporoží, které mělo před válkou přibližně 700.000 obyvatel, ale zůstává pod kontrolou Kyjeva. Ruskou anexi čtyř ukrajinských oblastí a Krymu Kyjev i Západ odmítají.

Rusko dnes zaútočilo za pomoci dvojice íránských dronů Šáhid-136 na Ladyžskou tepelnou elektrárnu ve Vinnycké oblasti, uvedl šéf tamní oblastní správy Serhij Borzov podle agentury Interfax-Ukrajina. Podrobnosti o způsobených škodách neuvedl, vyzval ale občany, aby respektovali varování před nálety.

Během noci na dnešek ruská vojska z raketometů Grad, Uragan a Tornado-C a z těžkých děl ostřelovala Dněpropetrovskou oblast, uvádí ruská redakce BBC s odvoláním na šéfa oblastní správy. Podle předběžných údajů si palba nevyžádala oběti a raněné. V Nikopolu ostřelování poškodilo obchod a benzinovou stanici, v dalších okresech byly poničeny obytné domy, rozvody plynu a elektřiny, ale třeba také tělocvična.

Ukrajinci hlásí sestřelení ruských střel nad Kyjevskou oblastí, poplach trvá

Ukrajinská protivzdušná obrana dnes sestřelila nad Kyjevskou oblastí dvě ruské střely, letecký poplach trvá, hlásí ukrajinská média s odvoláním na šéfa oblasti Oleksije Kulebu. Rusové podle agentury Unian pokračují v "raketovém terorizování" ukrajinských měst, se kterým začali rozsáhlým pondělním útokem. Ten kromě velkých měst mířil i na ukrajinskou infrastrukturu a připravil stovky obcí o elektřinu.

"Ještě jednu raketu jsme sestřelili," uvedl na sociální síti Kuleba, který dříve informoval o sestřelení ruské střely v jednom z okresů Kyjevské oblasti. "Letecký poplach trvá, proto zůstaňte v krytech," vyzval obyvatele.

Výbuchy jsou od rána slyšet i v Chmelnycké a Oděské oblasti, kde rovněž zasahuje protivzdušná obrana, píše agentura Unian.

Připomněla, že v pondělí Rusové podnikli množství raketových útoků a leteckých náletů, podle ukrajinského velení se z 84 ruských střel podařilo 56 sestřelit. Útoky, které si podle ukrajinských záchranářů vyžádaly 19 mrtvých a 105 raněných, označil ruský prezident Vladimir Putin za odvetu za "teroristické útoky" proti Rusku, včetně sobotního poškození strategického Kerčského mostu na anektovaný Krym. Podle ukrajinské rozvědky ale Rusové připravovali rozsáhlý útok od začátku října. V reakci na útok Západ přislíbil Ukrajině další pomoc.

reklama