reklama

Zatímco v loňském roce se podle BBC v těchto zdrojích každý týden objevovaly zprávy o 250 až 300 mrtvých, za první dva týdny tohoto měsíce se novinářům podařilo potvrdit jména 1679 padlých.

Jde o zatím nejvyšší nárůst ruských ztrát od ruského vpádu na Ukrajinu v únoru minulého roku, uvedla BBC. Podotkla, že řeč je jen o padlých, jejichž jména se podaří dohledat a ověřit. Skutečné ztráty tak podle ní budou nejspíš vyšší. Z její analýzy situace na hřbitovech ve více než 60 ruských obcích navíc vyplývá, že pohřbených ruských vojáků v roce 2022 je přibližně dvakrát více než na jejím seznamu padlých od začátku války.

Velkou část padlých za poslední tři měsíce podle BBC představují vojáci povolaní do zbraně během mobilizace, naverbovaní trestanci a také ti, kdo podepsali s ruskými ozbrojenými silami po začátku invaze na Ukrajinu kontrakt, tedy takzvaní dobrovolníci.

Podle nejvíce konzervativních odhadů podle BBC od začátku ruského vpádu na Ukrajinu o život přišlo přibližně 29.500 vojáků. Na každého mrtvého připadá podle BBC také v průměru 3,5 zraněného.

Mnohé odhady ruských ztrát jsou mnohem vyšší. Deník The New York Times s odvoláním na americké a další západní činitele tento měsíc napsal, že počet mrtvých a zraněných ruských vojáků se blíží ke 200.000. Analytici z ruského investigativního projektu Conflict Intelligence Team dokonce odhadují ruské ztráty na 270.000 mrtvých.

Podle britské vojenské rozvědky představují ztráty v ruských ozbrojených silách a v řadách ruských žoldnéřů 175.000 až 200.000 lidí, z čehož 40.000 až 60.000 tvoří padlí. Ruské ztráty podle britské rozvědky znatelně vzrostly od loňského září, kdy Moskva vyhlásila částečnou mobilizaci.