Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko a Čína v září uspořádají cvičení Východ

Ruská armáda, ilustrační fotografie
Ruská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.ru

Více než 50.000 vojáků a 5000 kusů zbraní a vojenské techniky, včetně 140 letadel a vrtulníků a 60 lodí, se zapojí do strategického velitelsko-štábního cvičení Vostok-2022 (Východ 2022), které se uskuteční od 1. do 7. září v sedmi vojenských prostorech Východního vojenského okruhu a také v Ochotském a Japonském moři.

Oznámilo to podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. To také uvedlo, že do cvičení se zapojí také čínské vojenské námořnictvo.

Čínští námořníci mají podle ministerstva s uskupením ruské Tichomořské flotily ve vodách Japonského moře nacvičovat obranu námořních cest a ekonomických zón a také součinnost s pozemními vojsky.

Cvičení má řídit náčelník ruského generálního štábu. Zúčastní se ho také vojáci z Běloruska, Kazachstánu, Indie, Tádžikistánu, Mongolska a dalších zemí.

Rusko manévry chystá, přestože v současné době vede nákladnou válku na Ukrajině. Naposledy se takovéto cvičení konalo ve východoasijské části Ruska v roce 2018, tehdy poprvé s čínskou účastí. Tehdejší cvičení bylo označované za největší od roku 1981, zúčastnilo se jej na 300.000 ruských vojáků.

Témata:  Ruská armáda Čínská lidová osvobozenecká armáda

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy