Čínská lidová osvobozenecká armáda

Čínská armáda, ilustrační foto

Čína spustila další provokativní manévry u Tchaj-wanu

Svět

Čína v sobotu zahájila vojenské manévry v okolí Tchaj-wanu. Peking tak reaguje na návštěvu tchajwanského viceprezidenta Williama Laie v USA. Čínské letouny již narušily zónu protivzdušné obrany ostrova, který je na ní de facto nezávislý.

Čínská armáda

Svět

Čína má nového velitele raketových sil, osud předchůdce je nejasný

Čína má nového velitele raketových sil, které si prochází složitým obdobím. Jsou totiž nyní předmětem vyšetřování kvůli podezření z korupce. Do funkce byl prezidentem Si Ťin-pchingem jmenován Wang Chou-pin, který v posledních třech letech sloužil jako velitel námořnictva. Nyní bude mimo jiné dohlížet na jaderné zbraně.

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Čína skončila třídenní manévry u Tchaj-wanu, trénovala jeho případnou blokádu

Svět

Čínská armáda dnes ukončila třídenní vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu, jehož cílem bylo podle Pekingu nacvičit "úplné obklíčení" tohoto ostrova. Čínské velení oznámilo, že manévry byly úspěšné a že země je "připravena k boji". Informovala o tom agentura AP. Tchajwanská armáda uvedla, že aktivity Číny v okolí ostrova bedlivě sledovala; stejně jako je monitorovaly Spojené státy.

Čínská armáda, ilustrační foto

Čína pokračuje druhým dnem ve vojenském cvičení u Tchaj-wanu

Svět

Čína pokračuje ve vojenských manévrech v blízkosti Tchaj-wanu a i dnes vyslala do vzduchu množství svých letadel. Podle agentury Reuters o tom informovalo tchajwanské ministerstvo obrany. Čínská armáda zahájila v sobotu v okolí Tchaj-wanu třídenní vojenské manévry, které mají za cíl nacvičit "úplné obklíčení" Pekingem nárokovaného ostrova.

Čínská armáda, ilustrační foto

Čínská armáda zahájila třídenní vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu

Svět

Čínská armáda dnes zahájila třídenní vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu, který si nárokuje. Informuje o tom agentura Reuters, která krok Pekingu dává do souvislosti se schůzkou tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen se šéfem americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym v tomto týdnu. Podle Tchaj-peje cvičení ohrožuje regionální stabilitu a bezpečnost, uvedla agentura AFP.

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Podle Tchaj-wanu vniklo do jeho protivzdušné obranné zóny 71 čínských letounů

Svět

Do tchajwanské identifikační zóny protivzdušné obrany (ADIZ) proniklo za posledních 24 hodin 71 čínských vojenských letounů a dronů. Dnes ráno o tom podle agentury Reuters informovala tchajwanská vláda. Jde o dosud nejrozsáhlejší hlášené proniknutí čínských strojů do zóny, napsala tchajwanská agentura CNA. Spojené státy to označily za provokativní a destabilizační.

Čínská armáda, ilustrační foto

Svět

Čínská a ruská letadla se přiblížila ke vzdušnému prostoru Jižní Koreje

Dvě čínská a šest ruských vojenských letadel se dnes bez předchozího upozornění přiblížilo ke vzdušnému prostoru Jižní Koreje. Soul na to reagoval vysláním vlastních stíhacích letounů F-15K, uvedlo vedení jihokorejské armády podle agentury Yonhap. Podle pozorovatelů šlo ze strany Číny a Ruska o taktické vojenské cvičení, dodala agentura.

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Londýn kritizuje bývalé britské vojenské piloty, kteří cvičí čínské kolegy

Svět

Britské ministerstvo obrany dnes kritizovalo cesty bývalých britských vojenských pilotů do Číny, kde za úplatu cvičí piloty armády komunistické země. Zákon to sice nezakazuje, ale poznatky o fungování západních pilotů by mohly sehrát zásadní roli například při napadení Tchaj-wanu, uvedla dnes stanice BBC. Vláda chystá kroky, aby této spolupráci zabránila.

Čínská armáda, ilustrační foto

Svět

Rusko zahájilo rozsáhlé vojenské cvičení Vostok, účastní se ho i čínská armáda

Rusko dnes zahájilo rozsáhlé vojenské cvičení Vostok 2022 (Východ 2022), kterého se účastní také armády Číny a dalších zemí. Agentura AP napsala, že jeho cílem je ukázat, že Moskva a Peking zesilují vojenskou spolupráci v období silného napětí ve vztazích se Spojenými státy. Rusko chce také předvést, že i v době invaze na Ukrajině má dostatečné kapacity pro rozsáhlé manévry na Dálném východě a v Japonském moři.

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko a Čína v září uspořádají cvičení Východ

Svět

Více než 50.000 vojáků a 5000 kusů zbraní a vojenské techniky, včetně 140 letadel a vrtulníků a 60 lodí, se zapojí do strategického velitelsko-štábního cvičení Vostok-2022 (Východ 2022), které se uskuteční od 1. do 7. září v sedmi vojenských prostorech Východního vojenského okruhu a také v Ochotském a Japonském moři.

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy