reklama

Třináct čínských bojových letadel překročilo středovou linii v Tchajwanském průlivu, která představuje neoficiální hranici mezi Čínou a Tchaj-wanem, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany.

Tchaj-pej reagoval nasazením vlastních sil a monitoroval situaci. Čínské vojenské aktivity v Tchajwanském průlivu následovaly po zprávě o plánovaném setkání čínského ministra zahraničí s poradcem amerického prezidenta pro národní bezpečnost v Thajsku.

Peking považuje Tchaj-wan za součást svého území a v posledních letech zvyšuje tlak na ostrov pravidelným vysíláním letadel a lodí svých ozbrojených sil v jeho blízkosti. Tchaj-wan zůstává jednou z nejspornějších otázek ve vztazích mezi USA a Čínou.

Opětovné spojení Číny a Tchaj-wanu zůstává podle Pekingu "nevyhnutelné". Prohlásil to poté, co byly zveřejněny výsledky prezidentských a parlamentních voleb na Tchaj-wanu. Ani Spojené státy nepodporují nezávislost Tchaj-wanu, uvedl americký prezident Joe Biden po zveřejnění výsledků voleb.

Čínská armáda v pátek, den před prezidentskými volbami na Tchaj-wanu, prohlásila, že přijme všechna nezbytná opatření, aby zničila jakékoli pokusy o nezávislost Tchaj-wanu. Čína přitom označuje Laje za nebezpečného separatistu.

Spojené státy jsou nejdůležitějším mezinárodním podporovatelem Tchaj-wanu. Jsou také důležitým dodavatelem zbraní do Tchaj-wanu i přesto, že s tímto ostrovem nemají oficiální diplomatické vztahy. Bidenova administrativa se přitom obávala, že volby na Tchaj-wanu by mohly způsobit eskalaci konfliktu s Pekingem.