Tchajwanský prezident Laj Čching-te v úterý prohlásil, že "hrozba ze strany Číny pro kteroukoli zemi je hrozbou pro celý svět." Na zasedání Meziparlamentní aliance pro Čínu (IPAC) na Tchaj-wanu zdůraznil nutnost světových demokracií spojit se proti "autoritářské expanzi." Uvedl to server The Independent.
Čína v posledních letech zvýšila vojenský a politický tlak na Tchaj-wan, který považuje za své území. Každodenně nasazuje válečné lodě, stíhačky a drony v okolí ostrova.
Ačkoliv má Tchaj-wan oficiálně jen 12 diplomatických spojenců, posílil vztahy s demokratickými zeměmi po celém světě, zejména se Spojenými státy, které jsou jeho největším dodavatelem zbraní, píše AFP.
Laj na summitu vyzdvihl 49 zástupců z 23 zemí a Evropského parlamentu za jejich cestu do Tchaj-peje, což podle něj ukazuje důležitost a podporu Tchaj-wanu. "Posílají demokratickým partnerům na celém světě důležitý odkaz: demokracie vyžaduje jednotu a ochranu," řekl.
Mezi účastníky summitu byla i europoslankyně Miriam Lexmann (Křesťanskodemokratické hnutí, Evropská lidová strana). Podle ní je podpora inovací evropských a slovenských firem a spolupráce s demokratickými spojenci klíčem k regionální prosperitě a ekonomické bezpečnosti, na rozdíl od financování projektů totalitních režimů.
Lexmann dále zdůraznila, že na Tchaj-wanu jedná s demokratickými zákonodárci z celého světa o posílení ekonomické bezpečnosti a konkurenceschopnosti prostřednictvím vzájemné spolupráce. Jako zakládající členka aliance byla v roce 2021 Čínou sankcionována za upozorňování na hrozby a porušování lidských práv ze strany totalitního režimu.
Kancelář europoslankyně uvedla, že čínští diplomaté vyvíjeli tlak na zákonodárce nejméně šesti zemí, aby se nezúčastnili summitu IPAC. Agentura AP informovala, že kromě Slovenska se jednalo o politiky z Bolívie, Kolumbie, Severní Makedonie, Bosny a Hercegoviny a jedné nejmenované asijské země. Tito politici dostávali textové zprávy, telefonáty a naléhavé žádosti o schůzky, které by kolidovaly s jejich cestami na summit.
Tchajwanský prezident Laj na zasedání varoval před hrozbou ze strany Číny. "Tchaj-wan udělá vše pro to, aby se připojil k demokratickým partnerům, ochránil demokracii a zabránil autoritářské expanzi," prohlásil.
Prezident také uvedl, že Tchaj-wan je ochoten s Čínou vést dialog místo konfrontace a "vyměňovat si zkušenosti místo izolace na základě vzájemné úcty a důstojnosti, abychom snížili konflikty a dosáhli míru a stability."
Laj, který nastoupil do funkce v květnu, je Čínou považován za nebezpečného separatistu kvůli své pevné obraně suverenity Tchaj-wanu. Zdůraznil, že Tchaj-wan musí být jednotný při zajišťování své svrchovanosti budováním obranných kapacit.
Související
18. listopadu 2024 21:21
30. října 2024 4:40
19. října 2024 17:58
2. června 2024 11:14
3. dubna 2024 8:40
27. ledna 2024 19:26