Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tchaj-wan zasáhlo zemětřesení o síle přes 7 stupňů. Zemřelo několik lidí

Tchaj-Wan
Tchaj-Wan
Foto: Pixabay

Tchaj-wan zasáhlo nejsilnější zemětřesení za čtvrtstoletí. Otřesy pocítil celý ostrov, řada budov byla poškozena a nejméně čtyři lidé zemřeli, informují zpravodajské agentury. Přes 50 osob utrpělo zranění. Varování před hrozící vlnou tsunami pro menší japonské ostrovy či Filipíny bylo po několika hodinách odvoláno.

Epicentrum zemětřesení o síle přes 7 stupňů bylo 18 kilometrů jihovýchodně od přístavu Chua-lien na východním pobřeží ostrova. K otřesům došlo krátce přes osmou hodinou ráno místního času. Podle japonských seismologů mělo sílu 7,7 stupně, američtí geologové z USGS uvádí o tři desetiny nižší hodnotu.

Na záběrech z města Chua-lien je patrné, že některé budovy utrpěly vážné poškození či se dokonce zhroutily. Podle lokálních médií mohou být v troskách uvězněni lidé. Podle AP neunikly škodám ani některé starší domy či novější kancelářské budovy v Tchaj-peji, kde byly cítit i slabší následné otřesy.

Čtyři oběti jsou hlášeny z okresu Chua-lien, dalších 57 lidí tam utrpělo zranění, napsala agentura Reuters. Na celém ostrově je od rána přerušena železniční doprava, potíže nastaly také s dodávkami elektřiny. Místní jaderné elektřiny ale nebyly podle úřadů ohroženy.

Japonsko po zemětřesení varovalo před hrozbou vlny tsunami na ostrovech v prefektuře Okinawa. Výstraha byla později zrušena. Tokio nehlásí oběti ani výraznější škody.

Zemětřesení jsou na Tchaj-wanu poměrně častá. Otřesy o podobné síle si v roce 1999 vyžádaly přes 2400 obětí. V únoru 2018 nepřežilo zemětřesení na východním pobřeží ostrova 15 lidí. Mezi zraněnými tehdy byli i dva čeští občané.

Témata:  zemětřesení Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 10:51

Zdražuje čokoláda, cukr i káva. Počasí dělá z běžného zboží luxus pro bohaté

Ceny kakaa vytrvale stoupají a podle analytiků komodita má prostor pro prodloužení současného rekordního cyklu. Ale zatím nejsou na obzoru žádné známky výrazného snížení poptávky. Na konci března ceny kakaa na burze v New Yorku dosáhly historického maxima, když nakrátko překročily hranici 10.000 USD za tunu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy