Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína zasáhne proti snahám o nezávislost Tchaj-wanu, varoval ministr

Čínská armáda, ilustrační foto
Čínská armáda, ilustrační foto
Foto: China Military

Čína je připravená použít sílu, aby zastavila snahy o nezávislost ostrovního Tchaj-wanu, varoval ministr obrany Tung Ťün v neděli na bezpečnostní konferenci v Singapuru. Peking je podle něj také otevřený komunikaci s Washingtonem na vojenská témata. 

Ministr prohlásil, že čínská armáda byla vždy nezničitelnou a mocnou silou při "obraně sjednocení vlasti" a je připravena za všech okolností konat rázně, aby zabránila nezávislosti Tchaj-wanu. "Kdo se odváží oddělit Tchaj-wan od Číny, bude rozdrcen na kusy a utrpí zkázu," konstatoval. 

Tung komentoval i situaci v Jihočínském moři, které si Čína nárokuje prakticky celé. Konkrétně varoval před nerespektováním nároků Pekingu. "Čína zachovala dostatečnou zdrženlivost vůči porušování práv a provokacím, ale má to své hranice," dodal. 

AFP zdůraznila, že čínský ministr obrany přišel s těmito prohlášeními pouhé dva dny poté, co se v rámci singapurské bezpečnostní konference v pátek setkal s americkým protějškem Lloydem Austinem. 

Šéf Pentagonu po jednání znovu potvrdil platnost závazku prezidentů obou zemí Joea Bidena a Si Ťin-pchinga z loňského listopadu, že dojde k obnovení telefonických rozhovorů na úrovni čínských a amerických velitelů. Peking ze své strany přivítal snahy o stabilizaci vztahů mezi oběma zeměmi. 

Letošní konference Dialog Šangri-La se koná týden poté, co čínská armáda uskutečnila vojenské cvičení kolem Tchaj-wanu a varovala před válkou na ostrově. 

Témata:  Čína Tchaj-Wan Čínská lidová osvobozenecká armáda

Související

Aktuálně se děje

12. listopadu 2025 15:54

Pokrok nezastavíš? Princ William zaskočil přiznáním ohledně telefonů u dětí

Říká se, že pokrok nezastavíš, ale britské monarchii je občas vyčítáno, že jde o zkostnatělou instituci. Nejnovější slova prince Williama to zdánlivě potvrzují. Budoucí král totiž prozradil, jak jako rodič přistupuje k mobilním telefonům u svých dětí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Sergej Lavrov

Konec spekulací o Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se opět vynořil

Konec spekulacím. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se opět objevil na veřejnosti a prohlásil, že Moskva je nadále připravena jednat o přípravě summitu mezi ruskou a americkou hlavou státu. V uplynulých dnech se přitom vyskytly spekulace, že Lavrov po více než 20 letech ve funkci upadl v nemilost prezidenta Vladimira Putina kvůli debaklu ve věci neuskutečněného jednání s americkým protějškem Donaldem Trumpem.