Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína zasáhne proti snahám o nezávislost Tchaj-wanu, varoval ministr

Čínská armáda, ilustrační foto
Čínská armáda, ilustrační foto
Foto: China Military

Čína je připravená použít sílu, aby zastavila snahy o nezávislost ostrovního Tchaj-wanu, varoval ministr obrany Tung Ťün v neděli na bezpečnostní konferenci v Singapuru. Peking je podle něj také otevřený komunikaci s Washingtonem na vojenská témata. 

Ministr prohlásil, že čínská armáda byla vždy nezničitelnou a mocnou silou při "obraně sjednocení vlasti" a je připravena za všech okolností konat rázně, aby zabránila nezávislosti Tchaj-wanu. "Kdo se odváží oddělit Tchaj-wan od Číny, bude rozdrcen na kusy a utrpí zkázu," konstatoval. 

Tung komentoval i situaci v Jihočínském moři, které si Čína nárokuje prakticky celé. Konkrétně varoval před nerespektováním nároků Pekingu. "Čína zachovala dostatečnou zdrženlivost vůči porušování práv a provokacím, ale má to své hranice," dodal. 

AFP zdůraznila, že čínský ministr obrany přišel s těmito prohlášeními pouhé dva dny poté, co se v rámci singapurské bezpečnostní konference v pátek setkal s americkým protějškem Lloydem Austinem. 

Šéf Pentagonu po jednání znovu potvrdil platnost závazku prezidentů obou zemí Joea Bidena a Si Ťin-pchinga z loňského listopadu, že dojde k obnovení telefonických rozhovorů na úrovni čínských a amerických velitelů. Peking ze své strany přivítal snahy o stabilizaci vztahů mezi oběma zeměmi. 

Letošní konference Dialog Šangri-La se koná týden poté, co čínská armáda uskutečnila vojenské cvičení kolem Tchaj-wanu a varovala před válkou na ostrově. 

Témata:  Čína Tchaj-Wan Čínská lidová osvobozenecká armáda

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy