Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína poslala desítky letounů k Tchaj-wanu, který si připravuje manévry

Čínská armáda, ilustrační fotografie.
Čínská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: China Military

Čína poslala desítky vojenských letounů vstříc Tchaj-wanu, uvedlo v sobotu ministerstvo obrany ostrovního státu. Ten příští týden zahájí každoroční vojenské manévry, během nichž armáda demonstruje připravenost na možnou invazi z pevniny.

Součástí manévrů jsou i cvičení, která připravují civilisty na eventuální přírodní katastrofy či evakuace v případě leteckého poplachu, informuje server ABC News.

Čínská armáda poslala k Tchaj-wanu celkem 37 letounů a sedm plavidel za uplynulých 24 hodin. Šlo o stíhačky J-10 a J-16 či bombardéry H-6. Dvaadvacet strojů překročilo neoficiální hranici a vstoupilo do tchajwanského letového prostoru.

Tchaj-wan a Čína se rozdělily na konci 40. let minulého století po občanské válce, kterou vyhráli komunisté. Peking trvá na tom, že musí dojít ke znovusjednocení. Loni v srpnu například spustil rozsáhlé vojenské manévry, když ostrov navštívila někdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Témata:  Čínská lidová osvobozenecká armáda Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

11. srpna 2026 21:15

Richard Genzer před návratem do StarDance výrazně zhubnul. Jak se mu to povedlo?

Český bavič a tanečník Richard Genzer prošel nepřehlédnutelnou fyzickou proměnou, když během uplynulého roku dokázal shodit přibližně dvacet pět kilogramů. Na rozdíl od mnoha jiných veřejně známých osobností se rozhodl o své cestě hovořit bez obalu a otevřeně přiznal, že k úbytku váhy využil i moderní farmakologickou podporu pod dohledem lékařů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy