Čínská armáda spustila společné letecké a námořní hlídky a vojenská cvičení námořních a leteckých sil kolem ostrova Tchaj-wan, informovala agentura Xinhua podle DW. Cílem je trénink koordinace plavidel a letounů a schopnosti získat kontrolu nad vzdušným prostorem i mořem.

Tchajwanské ministerstvo obrany ostře odsoudilo čínské vojenské manévry s tím, že nepomáhají míru a stabilitě v regionu. Podle Tchaj-peje zároveň demonstrují čínskou militaristickou mentalitu.

Tchaj-wan oznámil, že od 9. hodiny místního času bylo detekováno 42 letadel čínské armády a osm plavidel, přičemž 26 letounů vniklo do zóny protivzdušné obrany ostrova. Zdejší úřady hodlají situaci nadále monitorovat.

Lai je favoritem lednových prezidentských voleb na Tchaj-wanu. V USA ani nebyl oficiálně, takže neproběhlo jakékoliv setkání s vysoce postavenými americkými představiteli. Navzdory tomu Peking pohrozil tvrdou odpovědí.

Čína totiž považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí invazí v případě vyhlášení nezávislosti ostrova, který od roku 1949 funguje de facto nezávisle. Konkrétně má vlastní vládu a demokratické zřízení.