Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína spustila další provokativní manévry u Tchaj-wanu

Čínská armáda, ilustrační foto
Čínská armáda, ilustrační foto
Foto: China Military

Čína v sobotu zahájila vojenské manévry v okolí Tchaj-wanu. Peking tak reaguje na návštěvu tchajwanského viceprezidenta Williama Laie v USA. Čínské letouny již narušily zónu protivzdušné obrany ostrova, který je na ní de facto nezávislý.

Čínská armáda spustila společné letecké a námořní hlídky a vojenská cvičení námořních a leteckých sil kolem ostrova Tchaj-wan, informovala agentura Xinhua podle DW. Cílem je trénink koordinace plavidel a letounů a schopnosti získat kontrolu nad vzdušným prostorem i mořem.

Tchajwanské ministerstvo obrany ostře odsoudilo čínské vojenské manévry s tím, že nepomáhají míru a stabilitě v regionu. Podle Tchaj-peje zároveň demonstrují čínskou militaristickou mentalitu.

Tchaj-wan oznámil, že od 9. hodiny místního času bylo detekováno 42 letadel čínské armády a osm plavidel, přičemž 26 letounů vniklo do zóny protivzdušné obrany ostrova. Zdejší úřady hodlají situaci nadále monitorovat.

Lai je favoritem lednových prezidentských voleb na Tchaj-wanu. V USA ani nebyl oficiálně, takže neproběhlo jakékoliv setkání s vysoce postavenými americkými představiteli. Navzdory tomu Peking pohrozil tvrdou odpovědí.

Čína totiž považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí invazí v případě vyhlášení nezávislosti ostrova, který od roku 1949 funguje de facto nezávisle. Konkrétně má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Témata:  Čínská lidová osvobozenecká armáda Čína Tchaj-Wan

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 19:01

Rakovina mízních uzlin. V čem je nemoc, kterou trpěl Jiří Bartoška, zákeřná?

Rakovina mízních uzlin, odborně nazývaná lymfom, patří mezi závažná onkologická onemocnění, která postihují lymfatický systém – klíčovou součást lidské imunity. Tato nemoc je zákeřná především tím, jak nenápadně a tiše se může rozvíjet, často bez výraznějších příznaků, a přesto zasáhnout celý organismus. A právě tato její vlastnost bývá osudná – lidé se k lékaři dostávají až ve chvíli, kdy už je nádor v pokročilém stádiu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy