Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tchaj-wan za poslední den nezaznamenal čínské překročení středové linie

Tchaj-wan
Tchaj-wan
Foto: Pixabay

Čínské vojenské letouny v uplynulých 24 hodinách podle tchajwanského ministerstva obrany nepřekročily středovou linii v Tchajwanském průlivu. Informovala o tom agentura Reuters.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen dnes poděkovala pilotům stíhaček, kteří startovali do vzduchu za čínského vojenského cvičení kolem ostrova. Zároveň slíbila, že bude pokračovat v posilování ozbrojených sil a vylepšování jejich vybavení.

"Chci všem říct: Dokud jsme jednotní, můžeme ujistit obyvatele této země a ukázat světu své odhodlání bránit národ," řekla prezidentka při setkání s piloty.

Čínská armáda u Tchaj-wanu v sobotu zahájila třídenní vojenské cvičení, při kterém trénovala "úplné obklíčení" ostrova. Stalo se tak po návratu tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen z Los Angeles, kde se setkala se šéfem americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym, což Peking ostře kritizoval. Čínské vojenské cvičení bylo menšího rozsahu než to z loňského srpna, které tehdy Peking prováděl poté, co na ostrově jednala tehdejší šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Tchajwanské ministerstvo obrany dnes v pravidelné ranní zprávě o čínských vojenských aktivitách za uplynulých 24 hodin uvedlo, že zaznamenalo čtyři čínské vojenské letouny a osm válečných plavidel v blízkosti Tchaj-wanu. V doprovodné mapě čínských aktivit však nezakreslilo žádné čínské vojenské letadlo, které by překročilo středovou linii Tchajwanského průlivu,která již léta slouží jako neoficiální bariéra mezi oběma stranami.

Peking považuje demokratický Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky "jedné Číny" na ostrově neexistuje samostatná politická entita.

Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje režim jedné strany. Peking vyzývá ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Témata:  Tchaj-Wan Čínská lidová osvobozenecká armáda

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy