Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tchaj-wan za poslední den nezaznamenal čínské překročení středové linie

Tchaj-wan
Tchaj-wan
Foto: Pixabay

Čínské vojenské letouny v uplynulých 24 hodinách podle tchajwanského ministerstva obrany nepřekročily středovou linii v Tchajwanském průlivu. Informovala o tom agentura Reuters.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen dnes poděkovala pilotům stíhaček, kteří startovali do vzduchu za čínského vojenského cvičení kolem ostrova. Zároveň slíbila, že bude pokračovat v posilování ozbrojených sil a vylepšování jejich vybavení.

"Chci všem říct: Dokud jsme jednotní, můžeme ujistit obyvatele této země a ukázat světu své odhodlání bránit národ," řekla prezidentka při setkání s piloty.

Čínská armáda u Tchaj-wanu v sobotu zahájila třídenní vojenské cvičení, při kterém trénovala "úplné obklíčení" ostrova. Stalo se tak po návratu tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen z Los Angeles, kde se setkala se šéfem americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym, což Peking ostře kritizoval. Čínské vojenské cvičení bylo menšího rozsahu než to z loňského srpna, které tehdy Peking prováděl poté, co na ostrově jednala tehdejší šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Tchajwanské ministerstvo obrany dnes v pravidelné ranní zprávě o čínských vojenských aktivitách za uplynulých 24 hodin uvedlo, že zaznamenalo čtyři čínské vojenské letouny a osm válečných plavidel v blízkosti Tchaj-wanu. V doprovodné mapě čínských aktivit však nezakreslilo žádné čínské vojenské letadlo, které by překročilo středovou linii Tchajwanského průlivu,která již léta slouží jako neoficiální bariéra mezi oběma stranami.

Peking považuje demokratický Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky "jedné Číny" na ostrově neexistuje samostatná politická entita.

Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje režim jedné strany. Peking vyzývá ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Témata:  Tchaj-Wan Čínská lidová osvobozenecká armáda

Související

Aktuálně se děje

11:54

Historická dohoda: Německo se vrací na RAF základnu po 80 letech

Britská letecká základna RAF od nynějška bude využívána německým vojenským letectvem, což představuje historickou dohodu mezi oběma národy. Základna, která hrála klíčovou roli během druhé světové války a byla často cílem německých náletů, nyní slouží k novým účelům, a to v rámci zajištění bezpečnosti a vzájemné spolupráce.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy