Poslanci zvolí i nové vedení země a podle odborníků bude i dalších pět let v čele státu prezident Si Ťin-pching, kterému je teď 69 let. Změny v dalších vysokých funkcích, včetně premiérské, jen upevní jeho moc.

Zasedání téměř 3000 poslanců Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ) v pekingském Paláci lidu trvá většinou zhruba týden. Hlasování o rozsáhlých změnách ve vedení státu a vlády, která se konají jednou za deset let, bývají na závěr zasedání.

Ještě před začátkem zasedání čínské vedení obhajovalo očekávané výrazné posílení výdajů na armádu. Obranný rozpočet bude podle DPA předložen už v neděli na začátku plenárního zasedání. V době hrozeb vůči demokratickému Tchaj-wanu, sporných územních nároků, které Peking uplatňuje ve Východočínském a Jihočínském moři, a soupeření se Spojenými státy očekává například berlínský institut čínských studií Merics nárůst armádního rozpočtu o více než sedm procent.

Mluvčí shromáždění Wang Čchao dnes ještě žádná čísla neuvedl. "Za nárůstem výdajů na obranu není pouze nutnost reagovat na komplexní výzvy pro bezpečnost, ale i nutnost dostát odpovědnosti coby velmoci," řekl Wang. "Vojenská modernizace Číny jiné země neohrožuje," dodal.

Čínský obranný rozpočet se zvyšoval už v uplynulých letech více než celkové výdaje, například loni o 7,1 procenta. Nárůst byl většinou také vyšší než růst hrubého domácího produktu (HDP). Oficiální rozpočet na obranu je přitom podle expertů jen částí skutečných výdajů, protože mnohé náklady v čínské armádě pokrývají jiné rozpočty.

Pokud jde o změny ve vedení země a politických a dalších institucích, očekává se, že budou znamenat konec generace vůdců považovaných za spíše proreformní, ať už je to odcházející premiér Li Kche-čchiang nebo vicepremiér Liou Che. Jejich místa obsadí převážně spojenci prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten si už v říjnu zajistil bezprecedentní třetí pětileté funkční období jako generální tajemník vládnoucí komunistické strany.

Dosavadní premiér Li Kche-čchiang v neděli zasedání poslanců zahájí přednesením své poslední zprávy o práci vlády. Sedmašedesátiletý politik, který byl premiérem dvě funkční období, by měl ještě vytyčit cíl hospodářského růstu na letošní rok, a to o pět procent nebo o něco více, očekávají podle médií pozorovatelé. Loňský cíl byl 5,5 procenta, ale ekonomika sužovaná až do prosince politikou nulové tolerance vůči covidu-19 vzrostla jen o tři procenta. Drastická protipandemická opatření vláda zrušila až po masových protestech.

Novým premiérem se podle pozorovatelů zřejmě stane bývalý šéf komunistické strany v Šanghaji Li Čchiang. Ten je blízkým spojencem prezidenta Sia a nyní druhým nejvýše postaveným členem Komunistické strany Číny.

reklama