Tchajwanské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že jeho letectvo je ve stavu pohotovosti a Tchaj-pej také monitoruje čínské raketové síly. Podle čínské státní televize CCTV Čína simuluje "přesné údery" na "klíčové cíle na ostrově Tchaj-wan a v okolních vodách".

Za uplynulých 24 hodin Tchaj-wan zaregistroval v okolí ostrova 71 čínských letounů a devět lodí čínského vojenského námořnictva. Podle Tchaj-peje manévry ohrožují regionální stabilitu a bezpečnost. Peking uvedl, že při manévrech, které mají trvat až do pondělí, jsou mobilizovány torpédoborce, rychlé raketové čluny, stíhačky, tankery a rušiče.

"Mám trochu obavy, lhal bych, kdybych vám tvrdil opak," řekl v dnes agentuře AFP 73letý Donald Ho v parku v Tchaj-peji. "Pokud dojde k válce, obě strany budou hodně trpět," dodal.

Tiskové agentury dávají čínské vojenské cvičení do souvislosti se schůzkou tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen se šéfem americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym, která se uskutečnila tento týden.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a vyzývá ostatní státy světa, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Před schůzkou Cchaj Jing-wen a McCarthyho pohrozil Peking blíže neupřesněnými odvetnými kroky.

reklama