Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko bude Srbsku dál dodávat zemní plyn, dohodli se na tom Vučić s Putinem

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Rusko bude Srbsku dál dodávat zemní plyn. Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes oznámil, že se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem telefonicky dohodl tříletou smlouvu o jeho dodávkách. Desetiletá smlouva o dodávkách plynu, kterou má Srbsko uzavřenou s ruskou plynárenskou společností Gazprom, vyprší 31. května. Informovala o tom agentura Reuters.

"O ceně teď nemohu mluvit, všechny podrobnosti budou dohodnuty s Gazpromem," řekl Vučić novinářům. Bez bližších podrobností dodal, že cena dodávaného plynu bude podle dohody s Putinem vázaná na cenu ropy.

"Putin řekl, abych mu zavolal, pokud budu mít pocit, že je potřeba ještě něco projednat," uvedl srbský prezident, který je blízkým Putinovým spojencem. S ruským lídrem také probral rozšíření skladovacích prostor pro zemní plyn v Srbsku.

Srbsko usiluje o vstup do Evropské unie, v poslední době se ale tato balkánská země dostala pod zvýšený tlak západních států, aby sladila svou zahraniční politiku se sedmadvacítkou a uvalila na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu sankce.

V roce 2008 Srbsko svěřilo své plynárenské a ropné odvětví do rukou ruských společností. Firmy Gazprom Něfť a Gazprom společně drží většinový podíl v jediné ropné společnosti v zemi, zatímco Gazprom je většinovým akcionářem jediného zásobníku plynu v Srbsku.

Témata:  plyn Srbsko

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.