reklama

"Rusko bitvu o energie nevyhrává," řekl Birol na norském setkání zaměřeném na plyn a ropu. Moskva podle něj zároveň ztratila velkou část důvěry mezi svými klienty po celém světě.

Analýza společnosti Rystad Energy zveřejněná minulý týden ukázala, že Rusko nyní nedaleko finských hranic spaluje obrovské množství zemního plynu, denně odhadem za deset milionů dolarů (asi 247 milionů Kč). Podle odborníků jde o plyn, který by za jiných okolností směřoval do Německa.

Těžební firmy spalují plyn běžně, když se jim nahromadí a nemohou jej vyvézt, anebo když vzniká jako vedlejší produkt, jehož další využití je nerentabilní. Rusko ale teď plyn blízko finských hranic spaluje v situaci, kdy je po něm obrovská poptávka a kdy jeho cena strmě roste.

Birol dnes rovněž uvedl, že ruská těžba ropy v období po zahájení útoku na Ukrajinu překonává očekávání. Upozornil, že ruská domácí poptávka po ropě zatím zůstává silná a že Rusko nabízí ropu s velkými slevami mimoevropským odběratelům. Pro Rusko však podle něj bude kvůli sankcím čím dál obtížnější těžbu udržet.

Birol také uvedl, že členské země IEA by v případě potřeby mohly uvolnit další ropu ze svých strategických zásob. "Stále máme k dispozici značný objem zásob," upozornil. "Pokud se naši členové budou domnívat, že v důsledku narušení dodávek je zapotřebí uvolnit zásoby, jsem si jistý, že to zváží," dodal.

Rusko letos 24. února zahájilo invazi na Ukrajinu. Západní země včetně EU v reakci na to zavedly řadu protiruských sankcí, což vyvolalo odezvu Moskvy, která od té doby přestala do některých unijních zemí dodávat plyn, jinam dodávky omezuje. EU se proto snaží o naplnění zásobníků zemního plynu do začátku zimy alespoň z 80 procent.

Česká republika podle prohlášení premiéra Petra Fialy ze začátku srpna již požadavek EU na naplnění zásobníků splňuje.