"Na severodoněckém směru nepřítel ostřeloval naše vojska z minometů a děl různého typu. Utrpěla civilní infrastruktura v obcích Meťolkine, Borivske, Ustynivka a Toškivka. Okupanti pokračují v dobývání Severodoněcku," uvádí hlášení.

Pozice ukrajinských sil v Severodoněcku se mírně zhoršila, připustil v televizi gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. "Naši obránci dokázali podniknout protiútok a osvobodili skoro polovinu města. Ale teď se situace zase trochu zhoršila," řekl podle agentury Reuters. Prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podle serveru Ukrajinska pravda novinářům řekl, že pokud se ukrajinské jednotky nyní od Severodoněcku stáhnou na lepší pozice, bude později mnohem těžší dobýt město zpět. Upozornil ale, že ruští vojáci mají ve městě početní převahu. Podle večerního hlášení generálního štábu brání ukrajinské jednotky Rusům v tom, aby převzali kontrolu nad silnicí mezi Severodoněckem a asi 70 kilometrů vzdáleným městem Bachmut.

Štáb upozornil, že v Bělorusku zůstávají ruské jednotky, vyzbrojené i raketami Iskander, protileteckými systémy S-400 a Pancir a letectvem.

Silám bojujícím na straně Moskvy se "prakticky podařilo osvobodit" město Svatohirsk, prohlásil dnes podle ruské agentury TASS šéf takzvané Doněcké lidové republiky proruských separatistů Denis Pušilin. Svatohirsk leží v Doněcké oblasti a před válkou měl asi 4000 obyvatel. Také mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov řekl, že ruští vojáci přebírají kontrolu nad městem i jeho okolím.

Ruská armáda od vpádu na Ukrajinu přišla o 31.250 vojáků, 1386 tanků, 3400 obrněných vozidel, 690 děl, 96 protileteckých zbraní, 211 letadel, 176 vrtulníků a 551 dronů, odhadlo ukrajinské velení,

Ve válečných podmínkách nelze tvrzení znepřátelených stran potvrdit z nezávislých zdrojů.

Britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky uvádí, že nedělní útoky na ukrajinskou železniční infrastrukturu, při kterých Rusové použili střely s plochou dráhou letu, měly zřejmě narušit zásobování ukrajinských jednotek západními zbraněmi. Upozorňuje také na pokračující těžké boje v Severodoněcku a ruský postup k Slovjansku ve snaze obklíčit ukrajinské síly a také na posilování protiletecké obrany Hadího ostrova, která má chránit ruská plavidla blokující ukrajinské přístavy a tím i vývoz ukrajinského obilí.

Ruské ostřelování si podle úřadů vyžádalo životy dalších civilistů

Nejméně tři lidé přišli o život a dalších deset utrpělo zranění při ruském ostřelování Charkovské oblasti během uplynulých 24 hodin, oznámila dnes agentura Unian s odvoláním na šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova.

Mrtvé a raněné v řadách civilistů si vyžádalo i ruské ostřelování a bombardování sedmi měst a obcí v Doněcké oblasti, uvedla agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na policii, která však počet obětí neupřesnila. Terčem útoků se staly Avdijivka, Slovjansk, Družkivka, Kramatorsk, Časiv Jar, Chromove a Ňju-Jork (tedy východoukrajinská obec psaná latinkou New York).

Výbuchy dnes znovu zahřměly v Mykolajivu na jihu země, uvedl podle listu Ukrajinska pravda starosta Oleksandr Synkevyč, ale zatím bez bližších podrobností. Přístavní město a oblastní centrum zažilo během noci na dnešek letecký poplach a palba ruských děl poškodila soukromý dům, dodal deník.

Rusko tvrdí, že neútočí na civilisty a na civilní cíle.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva dosud potvrdil zabití nejméně 4183 civilistů, včetně 268 dětí, jakož i více než 5000 zraněných. Skutečný počet obětí mezi civilisty ale bude nejspíše mnohem vyšší.