Úřady varují před znovu rychle rostoucím přírůstkem nových případů nákazy koronavirem. Moskva, která představuje nejhůře postižený region, zaznamenala 3445 nových případů během uplynulého dne, což je nejvyšší počet za jediný den od konce července. V celostátním měřítku přibylo 21.438 nakažených.

Mluvčí Kremlu novinářům řekl, že úřady neuvažují o nové uzávěře či jiných omezeních, ale vláda i regionální úřady situaci bedlivě sledují. "Nakolik vím, navzdory zvýšení počtu (případů), nikde v Rusku nebylo přijato takové rozhodnutí," řekl prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov.

Šéfka úřadu Rospotrebnadzor, který má dbát o zdraví spotřebitelů, Anna Popovová uvedl, že nárůst případů zaznamenalo 36 z 85 ruských regionů. Koronavirus se podle ní rychleji šíří v oblastech, kde je relativně nižší počet očkovaných proti covidu-19.

V Rusku se zatím nechalo očkovat skoro 40 milionů z přibližně 146 milionů obyvatel. V zemi se od začátku pandemie nakazilo více než 7,3 milionu lidí, z nichž podle vládního štábu 201.445 nákaze podlehlo.

Statistický úřad uvádí vyšší počet, 365.000 mrtvých od loňského dubna do letošního července. Vláda tento rozpor vysvětluje tím, že statistici do svých čísel zahrnují i mrtvé, u nichž se na nákazu přišlo až po smrti.

Agentura Reuters dodala, že podle jejích výpočtů založených na statistikách úmrtnosti mezi loňským dubnem a letošním červencem přibylo "navíc" 528.000 úmrtí oproti předchozím letům nepoznamenaným pandemií. Někteří experti pokládají tato nadpočetná úmrtí za nejlepší způsob zjištění skutečného počtu obětí covidu-19.