"Kreminna je pod kontrolou skřetů. Vstoupili do města," uvedl Hajdaj na tiskové konferenci. Ukrajinští představitelé hovoří v poslední době o Rusech často jako o skřetech. "Naši obránci se stáhli. Zakopali se v nových pozicích a pokračují v boji s ruskou armádou," dodal.

V Kreminně, městu s více než 18.000 obyvateli, které leží zhruba 570 kilometrů jihovýchodně od ukrajinské metropole, se podle místní správy v noci bojovalo. Nyní se z něj ukrajinští vojáci stáhli, a město je tak podle Hajdaje pod kontrolou ruských sil. Reuters podotýká, že je Kreminna podle všeho prvním obsazeným městem od začátku nové ruské ofenzivy.

"Spočítat mrtvé civilisty je nemožné. Máme oficiální statistiku - 200 mrtvých - ale ve skutečnosti je jich mnohem víc," řekl Hajdaj, aniž by upřesnil, jakého časového období se bilance týká.


Rusko, které do sousední země vpadlo 24. února, odmítá, že by její vojska cílila na civilisty. Ukrajinští představitelé v pondělí oznámili, že ruské síly po přeskupení jednotek zahájily novou ofenzivu na Donbasu. O nové fázi války dnes mluvil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.