Minulý týden Rusko poprvé ohlásilo přes 800 mrtvých lidí s covidem-19 za den a od té doby je denní bilance obětí bez větších výkyvů. Ve čtvrtek ruské úřady informovaly o 791 úmrtích. V poslední době však Rusko eviduje méně nových koronavirových nákaz, než tomu bylo v červenci, kdy epidemie dosáhla vrcholu. Ruské úřady připisovaly nárůst šíření nakažlivější variantě delta a nízkému zájmu o očkovaní.

Ruský fond přímých investic, který se stará o marketing ruské vakcíny Sputnik V, dnes podle agentury TASS informoval o průběhu testování kombinace ruského očkovacího preparátu a vakcíny společnosti AstraZeneca v Ázerbájdžánu. U všech prvních 20 dobrovolníků se po aplikování první složky dvoudávkového Sputniku V a vakcíny od AstraZenecy vytvořily protilátky proti proteinu viru SARS-CoV-2, který virus potřebuje k tomu, aby mohl vstupovat do buněk organismu.

Dohromady se v Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, od začátku šíření koronaviru nakazilo asi 6,7 milionu lidí. Covidu-19 podle údajů operativního štábu podlehlo 174.485 lidí. Ruský statistický úřad k letošnímu červnu ale evidoval na 315.000 úmrtí spojených s covidem-19. Do svých statistik totiž zahrnuje i osoby, u nichž se koronavirus prokázal až posmrtně.