reklama

Úřad na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor uvedl, že varianta omikron byla zjištěna u dvou z deseti pozitivně testovaných osob po cestě z JAR. Podle něj jsou nyní všichni občané vracející se do Ruska z jižní Afriky při příjezdu "testováni, vyšetřeni a umístěni do speciálně zřízených pozorovatelen". Již dříve úřady oznámily, že všechny cestující přijíždějící z této oblasti čeká povinná 14denní karanténa.

Za posledních 24 hodin zaregistrovaly zdravotnické úřady 32.136 nových případů nákazy koronavirem, čímž celková bilance infikovaných v zemi se 144 miliony obyvatel vzrostla na 9,83 milionu. Úmrtí spojených s covidem-19 eviduje Rusko 282.462, z toho 1184 za poslední den. Přírůstky nakažených i zemřelých po listopadových rekordech v posledních týdnech klesají.

Jako první variantu koronaviru B.1.1.529, která dostala označení omikron, zjistily v listopadu Jihoafrická republika a Botswana. Na svém území už tuto variantu potvrdilo více než 20 zemí včetně ČR, zatím se ale u pacientů, kteří onemocněli covidem-19, většinou neobjevily vážné symptomy. Stále však není jasné, nakolik účinné jsou proti této variantě dosavadní covidové vakcíny.