Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko kvůli tenčícím se zásobám používá i 40 let starou munici, tvrdí USA

Ruská armáda, ilustrační fotografie
Ruská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.ru

Rusko je nuceno používat často mnoho desetiletí starou munici, která vykazuje vysokou míru chybovosti. Po téměř deseti měsících války na Ukrajině se tak děje kvůli tenčícím se zásobám Moskvy, uvedl podle agentury Reuters nejmenovaný vysoký činitel americké armády.

"Sáhli do svých zásob stárnoucí munice, což naznačuje, že jsou ochotni používat starší munici, z níž část byla původně vyrobena před více než 40 lety," uvedl armádní činitel, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity. "Jinými slovy, nabijete munici, držíte si palce a doufáte, že vystřelí, nebo když dopadne, že vybuchne," dodal.

Vysoká intenzita bojů na Ukrajině stojí obě strany obrovské množství munice - především pro dělostřelectvo, které v této válce dosud dominuje. Deník The New York Times (NYT) s odvoláním na vysoce postaveného představitele NATO minulý měsíc uvedl, že v létě Ukrajinci na Donbasu denně vypálili 6000 až 7000 dělostřeleckých nábojů, zatímco Rusové tehdy stříleli 40.000 až 50.000 nábojů denně.

Nevídaná spotřeba munice na Ukrajině podle NYT ukázala také na elementární nepřipravenost Západu na dlouhodobý konflikt vysoké intenzity. Snaha o nastartování výroby a o udržení arzenálů je proto nyní klíčovým bodem, jenž by se mohl stát pro ukrajinské úsilí rozhodující, napsal deník.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 14:33

Trump se nejspíš ještě letos setká s čínským prezidentem

Je vysoce pravděpodobné, že americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se setkají ještě letos. Podle zpravodajské stanice CNN to v pátek řekl šéf americké diplomacie Marco Rubio. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy