"Sáhli do svých zásob stárnoucí munice, což naznačuje, že jsou ochotni používat starší munici, z níž část byla původně vyrobena před více než 40 lety," uvedl armádní činitel, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity. "Jinými slovy, nabijete munici, držíte si palce a doufáte, že vystřelí, nebo když dopadne, že vybuchne," dodal.

Vysoká intenzita bojů na Ukrajině stojí obě strany obrovské množství munice - především pro dělostřelectvo, které v této válce dosud dominuje. Deník The New York Times (NYT) s odvoláním na vysoce postaveného představitele NATO minulý měsíc uvedl, že v létě Ukrajinci na Donbasu denně vypálili 6000 až 7000 dělostřeleckých nábojů, zatímco Rusové tehdy stříleli 40.000 až 50.000 nábojů denně.

Nevídaná spotřeba munice na Ukrajině podle NYT ukázala také na elementární nepřipravenost Západu na dlouhodobý konflikt vysoké intenzity. Snaha o nastartování výroby a o udržení arzenálů je proto nyní klíčovým bodem, jenž by se mohl stát pro ukrajinské úsilí rozhodující, napsal deník.