"Na Den vítězství (9. května) jsme nepozvali žádné zahraniční představitele. Jde o to, že se nejedná o jubilejní datum," uvedl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina s tím, že se neočekává ani účast běloruského prezidenta a blízkého ruského spojence Alexandra Lukašenka.

Devátý květen zaujímá v ruském kalendáři prominentní místo. V tento den si Rusko připomíná porážku nacistického Německa v druhé světové válce a na moskevském Rudém náměstí pořádá rozsáhlou vojenskou přehlídku a ukázku armádní techniky. V posledních letech se přehlídky ze zahraničních hostů účastnili v zásadě jen činitelé ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Podle médií Moskva touží před letošními oslavami Dne vítězství předvést významné úspěchy ruské invaze na Ukrajinu, která ve světě vyvolala vlnu kritiky a zároveň projevy solidarity s Ukrajinci. Podle řady západních odborníků ovšem ruská armáda čelí na Ukrajině vážným problémům. Americký Institut pro studium války (ISW) míní, že Putin se chystá v rámci oslav alespoň oznámit vznik nových nezávislých lidových republik na jihu Ukrajiny po vzoru Luhanské a Doněcké lidové republiky, které separatisté vytvořili na východě Ukrajiny.

reklama